Środa, 27.01.2021, imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława

Czym jest cyfrowe zmęczenie wzroku i jak działają okularowe soczewki relaksacyjne?

Czym jest cyfrowe zmęczenie wzroku i jak działają okularowe soczewki relaksacyjne?
Cyfrowe zmęczenie wzroku, określane również jako syndrom widzenia komputerowego, to problem, który w ostatnich latach staje się coraz bardziej powszechny. Jesteśmy bardzo aktywni w cyfrowym świecie, coraz więcej czasu spędzamy wpatrzeni w monitory i ekrany komputerów, laptopów, czytników elektronicznych i telefonów. Jednymi z najczęściej obserwowanych negatywnych konsekwencji faktu częstego korzystania z urządzeń cyfrowych są dolegliwości ze strony nadmiernie obciążonego wzroku, czyli syndrom cyfrowego zmęczenia wzroku (DES, z ang. Digital Eye Strain). Czym objawia się ten syndrom i w jaki sposób mogą nam pomóc okulary „relaksacyjne”, wyposażone w soczewki wspomagające akomodację?

 

 

Cyfrowe zmęczenie wzroku – co może świadczyć o tym, że Twój wzrok potrzebuje pomocy?

Jeśli w trakcie zajęć przed komputerem lub innym urządzeniem elektronicznym zaczynasz doświadczać bólu głowy, odczuwasz zmęczenie, podrażnienie lub suchość oczu, widzisz niewyraźnie albo Twoje oczy stają się wrażliwsze na światło, to znak, że prawdopodobnie cierpisz właśnie z powodu DES. Problemy ze wzrokiem, których doświadczasz mają związek z faktem iż ludzkie oko nie jest przystosowane do długotrwałego wpatrywania się w obraz z niewielkiej odległości, zatem praca przed komputerem czy z telefonem w ręku jest dla naszych oczu ogromnym wysiłkiem. Ponadto podczas korzystania z wyświetlaczy elektronicznych nieświadomie ograniczamy mruganie oraz narażamy wzrok na działanie wysokoenergetycznego niebieskiego światła, które emitują monitory. Z czasem w związku z zespołem cyfrowego zmęczenia wzroku, oprócz dyskomfortu, mogą pojawić się problemy z koncentracją i ogólne przemęczenie. Dlatego warto zareagować już przy pierwszych symptomach DES i zadbać o swój wzrok, np. stosując okulary relaksacyjne przeznaczone do pracy przed komputerem.

 

W jaki sposób soczewki okularowe ze wsparciem akomodacji odciążą Twoje oczy?

Soczewki relaksacyjne do okularów zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwiały oczom pracę w bliży. Dolna część takiej soczewki posiada strefę wsparcia wzroku, w której obrębie moc korekcyjna soczewki minimalnie wzrasta. Dla oka korzystającego ze wsparcia jakie oferują okulary relaksacyjne wysiłek akomodacyjny związany z widzeniem na różne odległości jest znacznie mniejszy. Soczewki relaksacyjne w ten sposób zmniejszają napięcie mięśni oczu i przyczyniają się do redukcji objawów ich zmęczenia. Soczewki okularowe ze wsparciem akomodacji mogą zostać wyposażone dodatkowo w specjalne powłoki antyrefleksyjne redukujące nadmiar niebieskiego światła. Dzięki temu „kompleksowo” chronią oczy oraz poprawiają komfort widzenia podczas użytkowania urządzeń cyfrowych. Takie efektywne rozwiązania optyczne proponuje firma Hoya. Najnowsze szkła relaksacyjne Hoya (zobacz: https://www.hoyavision.com/pl/odkryj-produkty/dla-uytkownikow/soczewki-jednoogniskowe/sync-iii/) to soczewki okularowe ze wsparciem akomodacji Sync III, które dodatkowo mogą być pokryte powłoką antyrefleksyjną BlueControl. Innowacyjna powłoka stworzona przez Hoya nie tylko chroni oczy przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego i eliminuje refleksy świetlne, ale również czyni soczewki do okularów bardziej odpornymi na zarysowanie i zabrudzenie.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także