Piątek, 29.03.2024, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Jak najczęściej objawia się łuszczyca?

Jak najczęściej objawia się łuszczyca?
Łuszczyca to choroba, której przyczyny się są do końca znane. Jedno jest pewne: łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, dlatego nie ma ryzyka, że zarazimy się nią, podając osobie chorej rękę bądź gdy będziemy spali z nią w jednym łóżku. Sporo osób zastanawia się jednak nad tym, jakie konkretnie objawy daje łuszczyca. Oto wszechstronny poradnik, w którym wyjaśniamy najistotniejsze informacje odnośnie objawów tej nietypowej choroby. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Łuszczyca - jakie są najważniejsze objawy tej choroby?

Zdecydowanie najważniejszym, podstawowym objawem łuszczycy (odmiany zwykłej) są zmiany skórne. Przyjmują one formę wykwitów - prezentują się one jak ciemnoczerwone plamy, zaś na ich wierzchu pojawiają się białe łuski. Gdy taka łuska zostanie zdrapana, ze skóry wypływa mała ilość krwi. U pacjentów chorujących na łuszczycę na skórze pojawia się także pieczenie, swędzenie, pękanie skóry, krwawienie. Wszystkim tym objawom towarzyszy również niejednokrotnie dość mocny ból.

Zmiany chorobowe na skórze w łuszczycy wynikają z zaburzeń w procesie regeneracji naskórka. Wśród osób zdrowych omawiany proces powinien trwać zazwyczaj około 30 dni, zaś u osób chorych trwa on zaledwie 4 dni. Łuski na skórze pojawiają się przez to, iż naskórek na powierzchni skóry zbyt mocno się nawarstwia. Do pojawienia się ran na skórze dochodzi najczęściej na łokciach, twarzy, plecach, kolanach, dłoniach, stopach oraz na paznokciach.

Gdzie najpierw pojawia się łuszczyca?

U wielu pacjentów pierwszym miejscem, w którym pojawia się łuszczyca, jest owłosiona skóra głowy. Ta odmiana łuszczycy określana jest jako łuszczyca skóry głowy. Łuszczyca w takim miejscu ciała bardzo często jest mylona z łupieżem. Zastosowanie u chorego na łuszczycę głowy szamponu na łupież powoduje, że zmiany bardzo mocno się zaogniają.

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że przy łuszczycy niezwykle istotne jest stosowanie szamponów bezmydłowych. Szampony klasyczne stosowane u pacjentów chorych na łuszczycę będą powodowały coraz większą ilość zapaleń.

Po skórze głowy łuszczyca często może objąć nawet skórę całego ciała. Oczywiście należy również pamiętać o tym, że ciągłe złuszczanie skóry oraz występowanie stanu zapalnego nie powoduje, że mogą wypaść włosy. Zmiany na skórze o charakterze łuskowatym są bardzo dobrze odizolowane od skóry zdrowej. Gdy próbujemy zdrapać łuski, będą one odpadały. W ten sposób tworzą się płatki swoim wyglądem przypominające kawałki świecy. Nazywa się to fachowo objawem świecy stearynowej.

Krwawienia u pacjentów chorych na łuszczycę

Kolejnym charakterystycznym objawem łuszczycy jest objaw Auspitza. Polega on na tym, że gdy srebrzyste łuski zostaną zdrapane, dochodzi do pojawienia się kropelek krwi. Jest to spowodowane uszkodzeniem naczynek podskórnych przez zeskrobanie łuski. Zmiany skórne mogą mieć czasem charakter grudkowatych, pojedynczych zmian. Wtedy jest to łuszczyca kropelkowa bądź drobnogrudkowa. Taka postać jest najczęściej spotykana wśród dzieci. Objawia się około 2-3 tygodnie po przebyciu paciorkowcowego zapalenia migdałków lub gardła.

Więcej informacji znajdziemy na https://www.centrumluszczycy.pl/Objawy-luszczycy-poznaj-pierwsze-objawy-i-przyczyny-luszczycy-blog-pol-1603109192.html

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także