Czwartek, 28.03.2024, imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Olejek tymiankowy

Olejek tymiankowy
Uznaje się, iż olejek tymiankowy posiada silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

W ziołolecznictwie jest to jeden z najmocniejszych środków a lekarze polecają go głównie do walki z chorobami górnych dróg oddechowych – katar, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli oraz zapalenie płuc to główne zaburzenia, z jakimi świetnie radzi sobie ten olejek.

Okazuje się jednak, że olejek z tymianku ma dużo więcej korzystnych właściwości. Może być dodawany jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych, to przede wszystkim kremy i maści przeznaczone do cery tłustej bądź trądzikowej. Można dodawać go jako jeden ze składników płukanek do jamy ustnej – likwiduje infekcje grzybiczne, zajady, opryszczkę.

Ciekawostką jest również fakt, że olejek tymiankowy zaliczany jest to tych z grupy GARS, co oznacza, że jego stosowanie jest bezpieczne. Z drugiej jednak strony mówi się, iż jest to tzw. olejek gorący, więc trzeba bardzo uważać przy jego wykorzystywaniu. Chodzi przede wszystkim o to, by nie stosować go bez rozcieńczania a przed użyciem wykonać próbę uczuleniową. Olejek tymiankowy użyty w nadmiernej ilości może podrażnić skórę.

Sposoby używania olejku tymiankowego

Najczęściej korzysta się z niego w celach aromaterapii, kąpieli bądź masażu. Aby leczyć górne drogi oddechowe należy do miski z gorącą wodą wlać kilka kropli olejku i wdychać tak sporządzony napar. Inhalacje muszą odbywać się pod nakryciem z ręcznika, należy mieć zamknięte oczy. Zabiegi nie mogą trwać dłużej niż 10 minut.

Jeśli olejek tymiankowy chcemy wykorzystać w kąpieli to wystarczy pod bieżącą wodę wlać około 2-3 krople. Zapach tymianku jest niezwykle intensywny, bardzo często łączy się go z olejkiem pomarańczowym, ponieważ zapach jest wtedy przyjemniejszy.

Olejek tymiankowy można też wykorzystywać do masażu, ale może być jedynie dodatkiem do bazy – kilka kropli dodaje się więc do oleju z pestek winogron, oliwy z oliwek czy tradycyjnego balsamu. Najlepiej wykorzystywać go do masażu stóp, klatki piersiowej, ud i brzuch. Nigdy nie należy stosować go w formie nierozcieńczonej, ponieważ istnieje ryzyko silnego podrażnienia skóry.

Co ciekawe, olejek z tymianku świetnie radzi sobie z niedoskonałościami cery tłustej i trądzikowej. 2-3 krople można dodawać do kosmetyków, takich jak krem czy żele, które są stosowane każdego dnia w celach pielęgnacyjnych.

Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny. Olejek tymiankowy działa indywidualnie – u jednych będzie w 100% skuteczny, inni będą zawiedzeni niepełnym efektem. Z całą pewnością najczęściej korzysta się z niego w okresie jesienno-zimowym i wtedy daje najlepsze rezultaty.

Dobrą informacją jest fakt, iż olejek tymiankowy może być stosowany już od 3-go miesiąca życia dziecka. Oczywiście, dawki, jakie zalecane są dla małych dzieci są znacznie mniejsze aniżeli dla osób dorosłych (takie samo dozowanie stosowane jest dopiero u dzieci, które ukończyły 6 lat). Nie ma również przeciwwskazania, by z dobrodziejstw tego olejku korzystały kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Ponieważ jednak może on uczulać, zaleca się, by przed pierwszym zastosowaniem wykonać próbę uczuleniową.

Artykuł napisany w oparciu o materiały zawarte na stronie optima-plus.eu - sklepu sprzedającego naturalne olejki eteryczne.

Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także