Piątek, 29.03.2024, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Opalanie, znamiona i inne czynniki ryzyka. Sprawdź zanim nadejdzie lato

  • 01.06.2016, 07:40 (aktualizacja 01.06.2016 08:50)
Opalanie, znamiona i inne czynniki ryzyka. Sprawdź zanim nadejdzie lato
Piękna, słoneczna pogoda uważana jest za podstawę udanego urlopu. Jedną z form wypoczynku, przy sprzyjającej aurze jest opalanie się, a piękna, brązowa skóra często budzi podziw po powrocie z wakacji. Z medycznego punktu widzenia opalenizna jednak nie służy naszemu zdrowiu, a dla niektórych zażywanie kąpieli słonecznych może być wręcz niebezpieczne.

Dlaczego opalanie się może być groźne?

Z jednej strony promienie słoneczne są dla naszego organizmu potrzebne i bardzo pożądane, jak choćby przy syntezie witaminy D3, której jeden z etapów zachodzi u człowieka właśnie w skórze, przy udziale promieniowania UV. Z drugiej jednak strony, często podkreśla się negatywny wpływ słońca na nasz organizm, czy to pod postacią przyspieszenia procesów starzenia się skóry, czy też dotkliwych objawów poparzenia słonecznego, czy wreszcie zwiększenia ryzyka zachorowania na czerniaka złośliwego, a więc nowotwór złośliwy skóry. Jak we wszystkich dziedzinach życia, słowem kluczowym, także przy opalaniu się, jest „umiar”. Ryzyko wystąpienia niekorzystnych następstw opalania się rośnie, jeśli robimy to zbyt często lub zbyt długo, doprowadzając do poparzenia skóry.

Kiedy opalanie się jest przeciwwskazane?

U pewnej grupy ludzi, wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych jest nie tylko niezalecane, ale wręcz przeciwwskazane. Taka sytuacja ma miejsce na przykład u chorych na bielactwo, którego podstawą jest brak melaniny, czyli pigmentu skóry, nadającego jej barwę i chroniącego ją przed promieniowaniem ultrafioletowym. Nie tylko jednak bielactwo, ale także bardzo jasna karnacja skóry, która zamiast ulegać opaleniu, staje się oparzona po wystawieniu na światło słoneczne, jest przeciwwskazaniem do zażywania kąpieli słonecznych. Również osoby , które wcześniej leczyły się z powodu nowotworu skóry, powinny unikać wystawiania ciała na działanie słońca. Szereg chorób przewlekłych, szczególnie tych, które mogłyby zaostrzyć się wskutek odwodnienia lub zaburzeń elektrolitowych, a więc przede wszystkim chorób serca i układu krążenia, stanowi przeciwwskazanie do opalania się. Niektóre leki mogą mieć tzw. działanie fotouczulające, dlatego szczególnie przy stosowaniu antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych, czy przeciwcukrzycowych, ale tak naprawdę w przypadku stosowania jakiegokolwiek leku, należy uważnie zapoznać się z ulotką, również pod kątem ewentualnego szkodliwego działania w obecności promieniowania UV. Wreszcie dużą grupą ludzi, którzy powinni unikać słońca, są Ci z licznymi znamionami barwnikowymi skóry lub tzw. znamionami podejrzanymi. Należy pamiętać o ochronie przed oparzeniami słonecznymi skóry dzieci.

Które znamiona na skórze powinny niepokoić?

Większość znamion skórnych jest zupełnie niegroźna, jednak pod wpływem narażenia na promieniowanie UV, niektóre z nich mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe. Najgroźniejszym nowotworem, wywodzącym się z komórek pigmentowych skóry jest czerniak złośliwy. Istnieje kilka cech znamienia, widocznych gołym okiem, które powinny skłaniać do wizyty u dermatologa. Są to: asymetria kształtu, nieregularność brzegu, niejednolitość koloru znamienia, a także jego wielkość – powyżej 6mm to już znamiona duże. Każda też zmiana w obrębie znamienia, szybkie powiększanie się, czy wreszcie obecność krwawienia, powinny niezwłocznie zostać ocenione przez dermatologa. Jeśli niepokoisz się którąś ze zmian barwnikowych na skórze, odwiedź medistore.com.pl i skorzystaj z badania dermatologicznego.

Chroń skórę przed działaniem promieniowania UV

Najlepszą metodą ochrony własnej skóry jest unikanie narażenia na działanie promieni słonecznych. Jeśli jednak już zdecydowaliśmy się na opalanie, zadbajmy o to, aby jego czas był odpowiednio krótki i nie doprowadzajmy do sytuacji, w której nasza skóra będzie poparzona. Używanie kremów z wysokimi filtrami UV, a także stosowanie balsamów chroniących skórę po opalaniu, to dobre sposoby, aby zwiększyć bezpieczeństwo opalania się. Nie zapominajmy także, że wystawianie naszego ciała na działanie wysokiej temperatury powoduje utratę wody. Jej odpowiednie uzupełnianie to podstawa, aby nie popsuć sobie wypoczynku niepotrzebnymi negatywnymi następstwami zdrowotnymi.

 

Artykuł przygotowany wspólnie z medistore.com.pl

Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Zobacz także