Wtorek, 26.10.2021, imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę w Warszawie?

Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę w Warszawie?
Problemy natury psychicznej nadal są w wielu krajach tematem tabu, przez co osoby potrzebujące specjalistycznej pomocy, wsparcia psychologicznego, zwlekają z wizytą u fachowca. Niestety nie zawsze można poradzić sobie samodzielnie z napotkanymi trudnościami, których w życiu nie brakuje. Nie ma jednak sensu zmagać się z tym w pojedynkę i obniżać jeszcze bardziej komfort życia. Należy też pamiętać o tym, że odbija się to negatywnie na funkcjonowaniu całego organizmu, wpływa na sferę psychofizyczną. Nieocenioną pomocą jest psychoterapia, ale kluczowe będzie znalezienie doświadczonego profesjonalisty. Czas zastanowić się nad tym, jak wybrać odpowiedniego psychoterapeutę.

Godny polecenia psychoterapeuta Warszawa, czyli jaki?

Decydując się już na terapię, warto postawić na fachowca, doświadczonego psychoterapeutę z obszerną wiedzą, pracującego w nurcie dotyczącym konkretnej przypadłości psychicznej. Jeśli potrzebuje się osoby, która tylko wysłucha i doradzi, to wystarczający będzie psycholog. Jeśli uzna on, że pacjentowi potrzebne jest specjalistyczne leczenie, to skieruje go do psychoterapeuty. Przy wyborze terapeuty zawsze powinno się zwracać uwagę nie tylko na jego kompetencje, ale też umiejętności interpersonalne. Dobry psychoterapeuta może pochwalić się umiejętnością słuchania ze zrozumieniem i właściwego łączenia faktów. Profesjonalistę poznaje się między innymi po wysokiej inteligencji emocjonalnej. Terapeuta powinien być zaangażowany, komunikatywny, otwarty, koncentrowany. Doskonała pamięć i szybkie kojarzenie to bardzo pożądane cechy, w tym zawodzie praktycznie niezbędne. Każdy pacjent chce przecież czuć się wysłuchany i zrozumiany. Terapeuta powinien poświęcić całą uwagę pacjentowi, nie może towarzyszyć temu żadne skrępowanie ani dyskomfort. Jeśli psychoterapeuta wzbudza zaufanie, to pacjent nie ma większych oporów przed podzieleniem się szczegółami, nawet tymi najbardziej intymnymi, co przełoży się na większą skuteczność terapii.

Dobry gabinet psychoterapii w warszawie – co należy mieć na uwadze przy jego wyborze?

Wybór gabinetu psychoterapii musi być dobrze przemyślany, dlatego zawsze trzeba mieć na uwadze opinie na jego temat, rekomendacje. Dobra renoma nie bierz się znikąd, psychoterapeuta powinien mieć wieloletnie doświadczenie. Teoria to jedno, ale niezwykle ważna jest praktyka. To właśnie ona czyni mistrzem. Skuteczność technik terapeutycznych potwierdza się właśnie podczas pracy z pacjentami. Bardzo ważny jest dobry kontakt z psychoterapeutą i to już od samego początku. Jeśli ma się przed nim jakieś opory, jest osobą wywołującą negatywne emocje, należy poszukać innego terapeuty. Ponadto powinien być on bezstronny, nie może w żaden sposób wpływać na światopogląd swojego pacjenta ani do niczego go nakłaniać. Jego zadaniem jest dążenie do tego, aby pacjent sam mógł wyciągnąć odpowiednie wnioski, co pomoże rozwiązaniu zaistniałego problemu. Sprawdzić powinno się także to, gdzie terapeuta ukończył studia oraz uzyskał certyfikat psychoterapeuty i w jakim nurcie.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także