Sobota, 01.10.2022, imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza

Badanie USG jamy brzusznej

Badanie USG jamy brzusznej
Badanie USG pozwala wykryć zmiany chorobowe w na wczesnym etapie rozwoju, co skutecznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie oraz skraca czas potrzebny na diagnozę. USG jamy brzusznej wykonywane jest, aby sprawdzić stan narządów wewnętrznych. Dzięki regularnym badaniom możliwe jest wczesne wykrycie guzków oraz torbieli oraz innych zmian m.in.: nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego czy śledziony. Badanie usg pozwala również odpowiednio szybko odszukać przyczynę dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej i zaplanowanie odpowiedniego leczenia.

Jak działa badanie usg?

USG brzucha - rexmedica.pl/badania/usg/usg-jamy-brzusznej - zalicza się do szeregu badań obrazowych. Jest to popularne badanie, które w szybki i bezbolesny sposób pozwala na wykrycie zmian chorobowych narządów wewnętrznych. Obraz wnętrza jamy brzusznej powstaje dzięki zastosowaniu techniki ultrasonografii. To dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych można odtworzyć wygląd narządów wewnętrznych oraz wykryć ewentualne zmiany takie jak guzy czy torbiele. Fale ultradźwiękowe emitowane są przez głowicę, która przykładana jest do badanej części ciała. Odbite fale powracają do głowicy z różną siłą i w różnych odstępach czasu, co pozwala odtworzyć bardzo dokładny obraz struktur oraz lokalizację poszczególnych narządów w jamie brzusznej.

Przebieg badania usg brzucha

Podczas badania usg brzucha używany jest specjalny żel, który umożliwia głowicy płynne poruszanie się po skórze pacjenta. W trakcie badania pacjent leży na kozetce i jest rozluźniony, jednak lekarz może poprosić go o głęboki wdech, obrócenie się na bok lub wykonanie innej prostej czynności, która umożliwi lepsze zobrazowanie struktury narządów wewnętrznych. Obraz wyświetlany w czasie badania jest tworzony w czasie rzeczywistym, jednak na potrzeby dokumentacji medycznej lekarz może zapisywać wybrane kadry, aby móc je wydrukować i załączyć do wyniku opisowego.

Jak przygotować się do badania usg jamy brzusznej?

Badanie usg jamy brzusznej wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania, aby obraz był możliwie jak najbardziej klarowny. Dzięki temu lekarz będzie mógł trafniej dokonać oceny stanu zdrowia pacjenta. Ostatni posiłek należy spożyć najpóźniej siedem godzin przed wykonaniem badania. Z reguły jest ono wykonywane jest w godzinach porannych, dlatego często zaleca się, aby być na czczo podczas badania. Podobny odstęp czasowy powinien być zachowany od ostatniego papierosa czy napojów smakowych. Pacjent powinien pić jedynie niewielkie ilości wody niegazowanej. Na dwa do trzech dni należy również unikać ciężkostrawnych potraw takich jak kapusta, groch oraz inne pokarmy wywołujące wzdęcia.

Badanie usg jamy brzusznej Warszawa

Badanie USG jamy brzusznej jest szybkie, bezbolesne i co najważniejsze bezpieczne dla pacjenta. Jednocześnie pozwala na kontrolowanie stanu zdrowia i wykrywanie zmian w narządach wewnętrznych. Na stronie Centrum Rex Medica znajdują się precyzyjnie określone wskazania do badania usg jamy brzusznej. Jest tam również możliwość umówienia konsultacji specjalistycznej w mieście Warszawa w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także