Środa, 12.05.2021, imieniny: Dominika, Imeldy, Pankracego

Skuteczna suplementacja żelaza – najważniejsze informacje

Skuteczna suplementacja żelaza – najważniejsze informacje
Jednym z najważniejszych składników, występujących w naszym organizmie, jest żelazo. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów suplementów, które zawierają ten pierwiastek, jednak coraz więcej osób decyduje się na żelazo w płynie. Wynika to przede wszystkim z łatwości jego dozowania oraz spożycia – nie ma konieczności połykania dużych tabletek, co dla niektórych osób, nawet dorosłych, bywa problematyczne. Co warto wiedzieć o suplementacji żelaza?

Niedobór żelaza – jak go zdiagnozować?

Wbrew pozorom niedobór żelaza jest częstym zjawiskiem, szczególnie w wieku dojrzewania u dzieci, ale również u kobiet w ciąży lub u osób starszych. W związku z tym jest na niego narażona bardzo szeroka grupa ludzi. Niedobór żelaza może objawiać się na wiele, często niewidocznych, sposobów i zwykle dopiero wyniki badań jasno wskazują nam na braki tego składnika w organizmie. Do najczęstszych objawów niedoboru należą: przemęczenie, krwotoki z nosa, blada cera, zajady, kruchość włosów i paznokci czy słaba ogólna kondycja.

Innymi sygnałami, które zdarzają się rzadziej, ale również mogą sugerować niedobór żelaza są: cienie pod oczami, mrowienie w nogach oraz białe ślady na paznokciach. Warto wówczas zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu wykonania niezbędnych badań. Kiedy mamy już pewność, że są one wynikiem braku opisywanego elementu, warto sięgnąć po odpowiednią suplementację, a jej najpopularniejszą formą jest obecnie żelazo w płynie. Sprawdzi się ono dla osób, które mają zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek, ponieważ zawiera dobrze przyswajalne składniki oraz nie powoduje zaparć. Jego receptura jest prosta i naturalna, więc stanowi dobre rozwiązanie osób na diecie wegańskiej.

Żelazo w diecie – co warto wiedzieć?

Żelazo jest bardzo powszechnym składnikiem, łatwo dostępnym w wielu produktach. Pierwiastek ten znajdziemy w wołowinie, kaczce, króliku, makreli wędzonej, łososiu, jajkach, pieczywie czy warzywach strączkowych. Jego niedobory mogą wynikać jednak z powodu zaburzonego wchłaniania, a to często prowadzi do anemii, która może mieć poważne skutki dla zdrowia. Problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości żelaza mogą mieć również osoby na specjalnych dietach, w takiej sytuacji świetnie sprawdzi się suplementacja żelaza w płynie, które skutecznie uzupełnia niedobór.

Zrównoważona dieta nie zawsze jest w stanie dostarczyć nam odpowiedniej dawki żelaza dlatego warto rozważyć dodatkową suplementację tego składnika. Również w przypadkach wzmożonego zapotrzebowania na ten składnik, np. w okresie wzrostu u dziecka lub u kobiet w ciąży suplementacja żelaza w płynie może okazać się bardzo potrzebna.

www.auraherbals.pl

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także