Środa, 24.04.2024, imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Skuteczność operacji zaćmy

Skuteczność operacji zaćmy
Zaćma to choroba oczu, która powoduje ślepotę. Zaczyna się niewinnie i niemal niezauważalnie. Na początku choremu wydaje się, że „szybciej oczy się męczą”, albo szkła dotychczasowych okularów są „wiecznie brudne” lub „za słabe”. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że jest to jedna z najczęstszych chorób okulistycznych powodująca całkowitą utratę widzenia. Na szczęście jest skuteczna metoda leczenia tego schorzenia. Nowoczesna medycyna oferuje pacjentom operację zaćmy.

Czym jest zaćma?

Inna nazwa tej choroby to katarakta. Jest to choroba degeneracyjna soczewki. Narząd ten w oku odpowiada za przepuszczanie światła na siatkówkę. Następnie obraz przekazywany jest do układu nerwowego odpowiedzialnego za odbiór widzenia. Jeśli soczewka mętnieje, czyli przestaje być przezroczysta, coraz mniej światła wpada do oka, a co za tym idzie — pacjenci widzą coraz gorzej. Najpierw barwy stają się szarawe, tracą swoją wyrazistość. Obraz jest mało klarowny, traci ostrość. Przed oczami pojawiają się plamki, a z czasem choremu coraz trudniej się poruszać. Problemem staje się określanie odległości od przedmiotów i wykonywanie podstawowych czynności domowych.

Większość przypadków dotyczy osób starszych (po 50. roku życia) - wówczas mamy do czynienia z zaćmą nabytą. Czasem diagnozuje się też dzieci, które chorują na zaćmę wrodzoną, lecz to są już znacznie rzadsze przypadki. Spotkać też można się z zaćmą pourazową (jeśli pacjent miał uraz oka) lub z zaćmą cukrzycową — jako powikłanie cukrzycy.

Operacja zaćmy i jej skuteczność

Im szybciej zaćma zostanie wykryta, tym łatwiej i skuteczniej można ją leczyć. Dlatego ważne jest regularne odwiedzanie okulisty, jak tylko pojawią się niepokojące objawy lub kłopoty ze wzrokiem.

Najprostszą, najskuteczniejszą metodą jest operacja zaćmy, choć właściwie jest to szybki zabieg trwający ok. 20 minut. Podczas niego ultradźwiękami rozbija się zmętniałą soczewkę, a w jej miejsce wszczepiana jest nowa, sztuczna soczewka. Posiada ona wbudowany filtr UV, jest zbudowana z materiałów zgodnych biologicznie (organizm nie odrzuci soczewki), asferyczna (pozwala na lepsze widzenie po bokach, w ciemności, bardziej przypomina kształtem ludzką soczewkę niż starszy typ — soczewka sferyczna).

Pacjent w trakcie zabiegu jest przytomny. Podawane jest jedynie znieczulenie miejscowe, które całkowicie uwalnia od dyskomfortu zabiegu. W ten sam dzień pacjent może udać się do domu. Następnego dnia zdejmowany jest opatrunek, a pacjent dostaje krótką listę zaleceń, by jak najlepiej zadbać o gojące się oko. Przez jakiś czas należy uważać, by nie nosić zbyt ciężkich przedmiotów, ostrożnie myć głowę oraz zakrapiać oko specjalnymi kroplami. Warto dodać, że jeśli zaćma atakuje oboje oczu, to zaleca się kilkutygodniową przerwę pomiędzy zabiegami.

Po kilku tygodniach oko jest całkowicie zdrowe, a pacjent może wrócić do normalnego funkcjonowania, uprawiania sportów, spotkań z przyjaciółmi, prowadzenia samochodu czy realizowania pasji ciesząc się dobrym widzeniem.

Więcej informacji znajdziesz na https://blikpol.pl/operacja-zacmy

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także