Środa, 08.07.2020, imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety

Jak wyrobić kartę EKUZ?

  • Materiał partnera
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Wyjeżdżając na letnie wakacje lub zimowy urlop warto się przygotować ze zdrowotnego punktu widzenia. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) pozwala na świadczenie niezbędnych i natychmiastowych usług zdrowotnych na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej. EKUZ może zostać wydana tylko osobom, które są ubezpieczone i zamieszkałe w Polsce. Korzystając z karty EKUZ za granicą, trzeba pamiętać, że obowiązują nas prawa i warunki obejmujące dany kraj. Warto też upewnić się, że wybrana przez nas placówka medyczna jest publiczna. Usługi medyczne poza granicami często są dodatkowo płatne, nawet instytucje publiczne, dlatego warto zapoznać się z cennikiem i przygotować na ewentualne koszty.

Wypełnienie wniosku

Pierwszym krokiem do wyrobienia karty EKUZ (więcej na https://wakacyjnapolisa.pl/ekuz/) jest wypełnienie wniosku. Taki wniosek gotowy do wypełnienia znajdziemy na stronie internetowej NFZ. Są dwa rodzaje wniosków, pierwszy, na krótki pobyt turystyczny lub dłuższy wyjazd np. naukowy, i drugi, na pobyt pracowniczy. Trzeba wybrać interesujący nas wniosek, następnie wypełnić go i wysłać drogą mailową bądź osobiście dostarczyć go do wybranej placówki NFZ.

Dostarczenie wniosku

Po wypełnieniu i podpisaniu wniosku należy wybrać jeden ze sposobów dostarczenia go do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Wniosek można zeskanować i wysłać mailem przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP, pocztą tradycyjną lub zjawić się osobiście w oddziale. Należy pamiętać, żeby zaznaczyć wcześniej odpowiednie pole do odbioru karty EKUZ.

Odbiór karty EKUZ

Gdy mieszkamy daleko od wojewódzkiej placówki bądź delegatury NFZ, warto wybrać opcję odbioru na poczcie, dzięki temu można uniknąć długich kolejek, które są nieuniknione w placówkach NFZ. Jeśli jednak odległość jest nieduża, można sprawdzić godziny, podczas których ruch jest najmniejszy i wtedy wybrać się osobiście. Jeśli jednak żadna z powyższych opcji nie jest możliwa, wystarczy wypełnić wniosek upoważniający (który również jest dostępny na stronie NFZ), aby osoba trzecia mogła odebrać naszą kartę. Istnieje również możliwość, aby wniosek wypełnić odręcznie w wybranej placówce NFZ, a następnie odebrać kartę od ręki, bez zbędnego oczekiwania.

Karta EKUZ jest ważna od 42 dni do 5 lat dla obywateli polskich spełniających odpowiednie warunki. Informacje dotyczące ważności karty można znaleźć na stronie internetowej bądź u pracowników placówki NFZ. Na wyrobionej karcie będzie widniała data ważności, a o szczegóły można dopytać pracowników.

Wybierasz się na wakacje? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym, które może uratować Twoje oszczędności. Karta EKUZ z pewnością przyda się w każdej podróży po krajach europejskich. Jeśli wybierasz się w inne miejsce, koniecznie odwiedź stronę https://wakacyjnapolisa.pl/ i sprawdź swoje możliwości.

Materiał partnera
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także