Poniedziałek, 06.04.2020, imieniny: Ady, Celestyny, Ireneusza

Jakie są zagrożenia w pracy z seniorami?

  • Materiał partnera
Jakie są zagrożenia w pracy z seniorami?
Pozornie może się wydawać, że praca opiekunki osoby starszej jest w gruncie rzeczy dość prosta. Wystarczą przecież odpowiednie kwalifikacje i nastawienie, aby w sposób skuteczny oraz przyjemny wypełniać swoje obowiązki. Istnieją jednak pewne ewentualne zagrożenia, które warto mieć na uwadze.

Wyładowywanie negatywnych emocji na opiekunce

Istotnym elementem pracy opiekunki jest możliwość obserwacji momentów, w których podopieczny wykazuje lepsze niż zwykle samopoczucie. Zwłaszcza jeśli do tego stanu przyczyniła się właśnie ta pierwsza. Przeważnie to właśnie ona jest jedynym towarzystwem dla osoby starszej, dlatego też dochodzi do sytuacji, w których to osoba starsza czuje swego rodzaju przyzwolenie do przelania swojej złości. Nawet mając na uwadze nieodpowiednie zachowanie seniora, to opiekunka powróci do wykonywania swoich obowiązków. Przykre jest jednak to, że zamiast wdzięczności otrzymuje od klienta pretensje, chociażby za „błędne” wypełnianie zadań. Przy tym nie wynika to z niekompetencji, a zwykłego mobbingu. Z powodu tego typu sytuacji można szybko stracić poczucie sensu pracy.

(Często) Negatywny stosunek względem starości

Negatywne pojmowanie starości przez społeczeństwo (bezpośrednio kojarzonego z cierpieniem oraz śmiercią) sprawia, że opiekunki osób starszych czują niesprawiedliwość względem bezzasadnego obniżania wartości ich pracy. Co więcej, niechęć względem seniorów przekłada się bezpośrednio na omawianą grupę zawodową. Dlatego też niezwykle trudno jest w takiej sytuacji kreować pozytywny wizerunek opiekunek, a to prowadzi do ich gorszej sytuacji społecznej oraz finansowej. Rozwiązaniem w tym przypadku jest odpowiednie reklamowanie tej profesji i obalanie mitów na jej temat, inaczej dojdzie do masowego przekwalifikowywania się opiekunek do innych, atrakcyjniejszych pod względem finansowych i bardziej komfortowych psychicznie, zawodów.

Wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne

Prace pomocowe mogą niekorzystnie wpływać na zarówno stan fizyczny, jak i psychiczny opiekunki. Z powodu stresu pracowniczego niezbędne jest wdrożenie środków zaradczych, które pomogą zrównoważyć organizm. Szczególnie gdy ten narażony jest na, w najgorszym razie, skumulowany stres. Jeśli warunki będą niesprzyjające, pogłębiany będzie wewnętrzny kryzys, a jego bagatelizowanie doprowadzi do wykształcenia ostatecznej formy będącej niczym innym, jak wypaleniem zawodowym.

Oferty pracy dla opiekunek znajdziesz na https://privatecare24.pl/oferty-pracy/

Materiał partnera
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także