Środa, 23.10.2019, imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Jak odpowiednio skomponować zdrową dietę?

  • Grupa Tipmedia
Jak odpowiednio skomponować zdrową dietę?
Prawidłowy sposób odżywiania odkrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia. Dlatego codziennie powinniśmy przyjmować wraz z pokarmami odpowiednią ilość składników mineralnych, witamin i innych substancji odżywczych.

Czym grozi nam nieprawidłowe odżywianie?

 

To, co jemy, ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, w tym między innymi pracę narządów wewnętrznych. Zdrowa dieta to też najlepszy sposób na utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Jeśli nasz jadłospis jest ubogi w niezbędne witaminy i minerały, może przyczynić się to do wielu niechcianych zdarzeń. Codzienne posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane, tak, aby organizm otrzymał właściwą ilość składników odżywczych. Dieta, w której znajduje się zbyt dużo tłustych pokarmów i cukru może być bardzo niebezpieczna i prowadzić do niekorzystnych skutków zdrowotnych.

 

O czym pamiętać przy przygotowaniu optymalnego jadłospisu?

 

Każdy z nas powinien codziennie spożywać od trzech do pięciu posiłków. Dzięki pożywieniu czerpiemy energię, której największa część – od 50 do 60 procent - powinna pochodzić z węglowodanów. Pozostałymi źródłami energii w zbilansowanej diecie są tłuszcze (od 20 do 30 procent) oraz białka (od 10 do 15 procent). Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien codziennie dostarczać organizmowi 30 kalorii na jeden kilogram masy ciała. Oczywiście zapotrzebowanie kaloryczne uzależnione jest nie tylko od wagi, ale także od aktywności fizycznej, dlatego u osób pracujących fizycznie lub uprawiających sport będzie ono wyższe.

 

Witaminy

Jakie minerały i witaminy są ważne dla naszego zdrowia?

 

Nasz organizm potrzebuje wielu witamin - nierozpuszczalnych w tłuszczach (C,B,P) i rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Nie należy zapominać również o istotnej roli składników mineralnych, takich jak wapń, który jest głównym budulcem naszego układu kostnego. Wiele witamin i minerałów znajdziemy między innymi w warzywach, owocach, produktach mlecznych, jajach oraz rybach. Niestety często, nawet stosując zdrową dietę, nie udaje nam się przyjąć odpowiedniej ilości składników odżywczych. W takich sytuacjach pomocne mogą być suplementy diety, takie jak np. Vitrum Calcium 1250 + Vitaminum D3, będący źródłem wapnia i witaminy D lub Vitrum Osteo, który poza wapniem z muszli ostryg i witaminą D, zawiera także magnez.

 

Więcej o suplementacji wapnia przeczytasz na: https://www.vitrumcalcium.pl/wapn-baza-wiedzy/wlasciwosci-wapnia/

Grupa Tipmedia
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także