Piątek, 29.03.2024, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Dlaczego problemy trawienne są coraz częstsze?

  • Materiał zewnętrzny
Dlaczego problemy trawienne są coraz częstsze?
Jeszcze niedawno na wzdęcia, zgagę czy zmiany regularności wypróżnień narzekały przede wszystkim osoby w podeszłym wieku, u których w naturalny sposób spada funkcjonalność układu pokarmowego. Była to też domena osób z nadwagą. Obecnie zaś coraz częściej można zauważyć takie dolegliwości nawet u osób młodych, , a nawet u dzieci. Przyczyn tego jest wiele, ogólnie jednak można stwierdzić, że winny jest wysoki stopień rozwoju cywilizacji.

Zła dieta – najważniejsza przyczyna problemów trawiennych

Nie da się ukryć, że jakość obecnie spożywanej żywności pozostawia wiele do życzenia. Wszechobecne dodatki do żywności nie poprawiają zdrowia człowieka, a trudno znaleźć produkty wytworzone bez zastosowania któregoś z pestycydów, herbicydów czy polepszaczy. Kolejnym ważnym problemem jest żywność wysoko przetworzona, po którą chętnie sięga się przede wszystkich z oszczędności czasu. Takie produkty jednak zawierają bardzo mało wartości odżywczych, za to całą gamę składników, które szkodzą zdrowiu, zarówno długofalowo, jak i doraźnie. Mało kto nie odczuwa zgagi czy przykrych wzdęć po spożyciu zupy z proszku czy sztucznego, kolorowego napoju gazowanego. Współczesna żywność jest też bogata w tłuszcze, szczególnie fast-foody, po które także często sięga się z braku czasu. Są one również uwielbiane przez dzieci i nieraz powodują u nich problemy trawienne, które dawniej u młodszych konsumentów nie występowały.

Sposób spożywania posiłków ma znaczenie

Wszechobecny pośpiech nie sprzyja też celebrowaniu posiłków. Większość osób jada je w pośpiechu, między jednym zadaniem a drugim. W takich warunkach trudno dbać o dokładne przeżuwanie, na czego skutki nie trzeba długo czekać. Jedzenie w pośpiechu i niedokładne przeżuwanie powoduje też bóle brzucha, odbijanie, wzdęcia czy problemy z wypróżnianiem. Ogromne znaczenie ma również regularność spożywania posiłków, gdyż długie okresy głodu spowalniają trawienie, zaś obfite posiłki wywołują niestrawność.

Brak aktywności fizycznej

Ruch ma ogromne znaczenie dla zachowania właściwego pasażu jelitowego, gdyż wzmaga ruchy robaczkowe jelit. Należy jedynie wystrzegać się aktywności bezpośrednio po posiłku, gdyż może to powodować cofanie się treści pokarmowej do przełyku i w efekcie zgagę. Brak aktywności wywołuje problemy trawienne zarówno u dorosłych, którzy zwykle wymawiają się brakiem czasu, jak i u dzieci, które wolą spędzać czas przed telewizorem lub komputerem.

Poznaj sposoby na poprawę trawienia na http://www.controloccontrol.pl/porady-dietetyczne/proste-sposoby-na-poprawe-trawienia

Materiał zewnętrzny
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także