Poniedziałek, 01.06.2020, imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada

Jakie są rodzaje implantów zębowych

  • www.wypoczynekizdrowie.pl | portal działający na CMS Tipnews
Jakie są rodzaje implantów zębowych
Implanty stomatologiczne są najskuteczniejszym i najbardziej trwałym rozwiązaniem problemu braków w uzębieniu. Zapewniają całkowity komfort i bezpieczeństwo użytkowania, przywracając nie tylko funkcjonalność, ale również estetykę uśmiechu. Implanty zębowe z powodzeniem zastępują naturalne zęby, a ich trwałość może wynosić nawet 40 lat. Rodzajów implantów jest wiele, czym więc kierować się podczas wyboru?

Implanty zębowe są jednym z najważniejszych osiągnięć współczesnej stomatologii. Dotychczas pacjenci cierpiący z powodu braków jednego lub kilku zębów borykali się z dyskomfortem i wieloma utrudnieniami związanymi z obecnością ruchomych protez zębowych. Implanty stomatologiczne stanowią długotrwałe, wygodne i bezpieczne dla pacjentów rozwiązanie. Zęby odrestaurowane na implantach wyglądają i zachowują się tak samo jak prawdziwe. Nie ma konieczności stosowania klejów do protezy, a implant, w przeciwieństwie do ruchomej protezy, nie wypadnie podczas jedzenia, rozmowy czy śmiechu.

Implanty zębowe mają korzystny wpływ nie tylko na estetykę uśmiechu, ale również na funkcjonalność jamy ustnej i ogólny stan zdrowia. Pomagają w utrzymaniu właściwej struktury kostnej i kształtu twarzy. Implanty stomatologiczne mają jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę – stanowią ochronę istniejących zębów naturalnych, które w wyniku utraty innego, sąsiadującego zęba straciły wsparcie i przesuwają się na jego miejsce, co prowadzi do powstawania wad zgryzu.

 

Implanty zębowe i ich rodzaje

Na rynku medycznym dostępnych jest wiele typów implantów. Najczęściej używane podczas zabiegów implantacji są implanty tytanowe, nazywane też cylindrycznymi. Po raz pierwszy zostały wykorzystane w 1965 roku przez pochodzącego ze Szwecji profesora Per-Ingvara Branemarka, uważanego za ojca współczesnej implantologii. Wykonane z tytanu implanty charakteryzują się trwałością i zapewniają długotrwały okres użytkowania. Implanty tytanowe mają kształt śruby lub walca, a ich właściwości sprawiają, że okres rekonwalescencji po zabiegu jest skrócony. Wszczepia się je dwuetapowo, najpierw osadza się w dziąśle podbudowę implantu, a następnie – filar protetyczny. „Przygotowana powierzchnia tytanowa implantu jest dosyć szorstka, specjalnie wytrawiona, aby stymulować wzrost kości i przyspieszać gojenie, co pozwala na znaczne skrócenie czasu leczenia.” – wyjaśnia doktor Michał Popiński, który przeprowadził wiele zabiegów implantacji.

Coraz większą popularność zyskują implanty wykonane z tlenku cyrkonu, nazywane implantami ceramicznymi. Są implantami najnowszej generacji, a dzięki swojej białej barwie, w przeciwieństwie do implantów tytanowych, nie prześwitują przez dziąsło, kiedy dojdzie do obniżenia się jego linii. Implanty ceramiczne stanowią doskonałą alternatywę dla osób uczulonych na tytan. Ten rodzaj implantów wprowadza się jednorazowo w kość szczęki – podczas jednego zabiegu wszczepia się podbudowę wraz z tzw. abutmentem, czyli filarem protetycznym.

Implanty blaszkowe również wykonane są z tytanu, jednak stosowane są o wiele rzadziej niż tradycyjne implanty tytanowe. Z reguły proponuje się je pacjentom, którzy mają bardzo wąską szczękę oraz jako uzupełnienie implantów cylindrycznych.

Wyróżniamy również implanty śródzębowe, umieszczane w obumarłym zębie w celu jego wzmocnienia, oraz osadzane między dziąsłem a kością implanty podkostnowe. Implanty podkostnowe są rzadko stosowane, gdyż stanowią najbardziej inwazyjny typ implantów. Z założenia mają za zadanie wzmocnić zęby i służyć jako podpora do protez.

Na rynku dostępne są również miniimplanty, czyli tytanowe implanty o znacznie mniejszych niż implanty cylindryczne rozmiarach. Stanowią alternatywę dla klasycznych implantów w sytuacjach, kiedy doszło do znacznego zaniku kości, której z jakiegoś powodu nie można odbudować. Ponadto zalecane są pacjentom, u których istnieją przeciwwskazania do zastosowania implantów cylindrycznych przy jednoczesnym braku przeszkód do wykorzystania miniimplantów. Ich zaletą jest również niższa cena w porównaniu do tradycyjnych implantów.

 

________________________________________________

w tej chwili kilka osób przegląda informację - Anna Lewandowska ma swoją markę spożywczą


 

www.wypoczynekizdrowie.pl | portal działający na CMS Tipnews
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także