Piątek, 29.03.2024, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Do sanatorium po zdrowie

  • 07.12.2015, 14:53 (aktualizacja 21.12.2015 10:34)
  • Andżelika Kolebuk
Do sanatorium po zdrowie
Gdy pojawiają się problemy ze zdrowiem często leczenie uzdrowiskowe okazuje się niezastąpione. Choć wiele zabiegów można wykonywać w gabinetach lekarskich, rehabilitacyjnych czy u fizjoterapeuty, to wizyta w sanatorium jest na wagę złota. Pobyt w takim ośrodku to bowiem leczenie kompleksowe odbywające się w sprzyjającym rekonwalescencji klimacie, w otoczeniu piękna przyrody i w obecności wód leczniczych.

Leczenie uzdrowiskowe to rodzaj rehabilitacji, w czasie której pacjent jest poddawany zabiegom lekarskim, korzysta z porad medycznych, dietetycznych i rehabilitacyjnych. Takie leczenie oferują uzdrowiska i sanatoria, których w Polsce jest bez liku. Korzyści dla zdrowia płynące z pobytu w takich miejscach są tym większe, że pacjent poświęca się wyłącznie swojemu zdrowiu i odpoczynkowi. Wszystko zaś odbywa się pod okiem specjalistów.

Niezbędnik kuracjusza

Leczenie uzdrowiskowe to obszerne pojęcie, które mieści w sobie: leczenie szpitalne, sanatoryjne i rehabilitację uzdrowiskową. Można z niego skorzystać komercyjnie albo, uzyskując częściowe zwolnienie z opłat, dzięki skierowaniu NFZ, ZUS, KRUS. Wówczas pacjent jest zobowiązany tylko do pokrycia tzw. opłaty sanatoryjnej, ustalanej zależnie od standardu pokoju. W świetle ustawy, każdy z nas może skorzystać z pobytu w uzdrowisku raz na 18 miesięcy, legitymując się skierowaniem. Jak podkreślają lekarze, częstsze wizyty w sanatorium nie służą zdrowiu, bowiem pacjent jest podczas leczenia poddawany silnemu wpływowi środowiska i produktów leczniczych. Rekonwalescencja uzdrowiskowa trwa natomiast od 21 do 28 dni. W kwestii jej długości i intensywności zawsze należy skonsultować się ze swoim lekarzem. On też doradzi, dokąd się udać, ponieważ wiele z ośrodków sanatoryjnych i uzdrowiskowych specjalizuje się w leczeniu konkretnych schorzeń.

Pozwól o siebie zadbać

Typowo uzdrowiskowe regiony Polski, to górzyste południe i nadbałtyckie wybrzeże. Lądek-Zdrój i Długopole-Zdrój to kurorty, w których poza łagodnym górskim klimatem, czystością powietrza i pięknym krajobrazem znajdują się wody mineralne o unikalnych właściwościach. Istnieje również wiele miejscowości, od wieków uznawanych za uzdrowiskowe, jak choćby Ciechocinek – „Perła Kujaw” czy Duszniki-Zdrój osławione za sprawą Chopina, a także Nałęczów, z położonym w samym Parku Zdrojowym Sanatorium Uzdrowiskowym "Rolnik".  W takich miejscach korzystać można z dobrodziejstwa kąpieli leczniczych, masaży i ćwiczeń. Pozytywnie na zdrowie wpływa również klimat, bliskość przyrody i świeże powietrze. Oferty sanatoriów są bardzo bogate i kuszą rabatowymi cenami. Co więcej, standardy ośrodków uzdrowiskowych nie odbiegają od tych, które znamy ze SPA. Pobyt w nich jest więc również formą relaksu i odpoczynku, które przyspieszają powrót do formy.

KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Andżelika Kolebuk
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także