Piątek, 29.03.2024, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Implanty cyrkonowe czy tytanowe

Implanty cyrkonowe czy tytanowe
Pełne uzębienie to oczywiście piękny uśmiech, ale także zdrowie. Zadaniem zębów jest rozdrabnianie pokarmów przed połknięciem. Dzięki temu praca układu pokarmowego jest prawidłowa i nie powoduje żadnych zaburzeń żołądkowych. Piękne zęby to także dobre samopoczucie, właściwa samoocena oraz intensywne życie towarzyskie. Braki w uzębieniu powodują dyskomfort, rodzą wiele kompleksów i niepewność siebie. Mogą także być przyczyną zdobycia atrakcyjnego stanowiska w firmie. Trwałym rozwiązaniem mogą być implanty cyrkonowe lub tytanowe. Jakie są ich zalety i czym się różnią, dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to jest implant

Powszechnie implantami określa się odtworzenie całego zęba, tymczasem implant jest tylko jego częścią. Każdy naturalny ząb składa się z dwóch podstawowych części, korzenia zębowego oraz korony zębowej, która jest widoczna na zewnątrz. Implanty zębowe to w rzeczywistości tylko proteza korzenia zębowego, na których trzeba jeszcze odbudować koronę zębową.

Implanty stomatologiczne to małe śrubki stożkowe o średnicy 3- 5 mm i długości 7-21 mm. Wszczepiane są w kość szczękową, a dokładnie w kość wyrostka zębowego. Dopiero po przyjęciu implantów stomatologicznych wykonywana jest ich nadbudowa w postaci korony zębowej.

Za pomocą wstawienia implantów  - tak jak tutaj - można odbudować pojedyncze zęby, ale także całe łuki zębowe lub osadzać na nich mostki. Wszystko zależy od wskazań chirurga stomatologicznego i wyboru pacjenta.

Wskazania do wszczepienia implantu

Implanty stomatologiczne są bardzo dobrą alternatywą dla wszelkiego rodzaju protez zębowych, zarówno tych ruchomych, jak i nieruchomych, które co kilka lat trzeba wymieniać. Wymagają one również specjalnych zabiegów higienicznych.

Wskazaniem do wszczepienia implantów cyrkonowych lub tytanowych są pojedyncze braki zębów, brak kilku zębów, a także całkowite bezzębie.

Implanty zębów zapewniają pełen komfort ich użytkowania, służą dożywotnio i pielęgnuje się je tak samo jak zęby naturalne.

Mimo niewątpliwych zalet implantów istnieją jednak przeciwwskazania do ich wstawiania. Do najważniejszych należą:

  • paradontoza,
  • młody wiek (kości nie są do końca są zmineralizowane),
  • ciąża,
  • cukrzyca,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby psychiczne.

Chwilową przeszkodą mogą być także różnego rodzaju infekcje, ale po ich ustaniu zabieg można przeprowadzić bez problemu.

Rodzaje implantów

Początki implantologii sięgają lat 60. ubiegłego wieku. To w tamtym czasie szwedzki ortopeda, Per-Ingvar Branemark prowadził badania nad metalowymi implantami wszczepianymi w układ kostny. Okazało się, że najlepsze efekty przyniosły implanty tytanowe, które najlepiej scalały się na trwałe z tkanką kostną. Bardzo szybko implanty tytanowe stosowane w ortopedii znalazły także zastosowanie w stomatologii. Obecnie obok implantów tytanowych stosowane są także znacznie nowocześniejsze implanty cyrkonowe. Czym się różnią?

Implanty tytanowe

Implanty tytanowe są implantami o najdłuższej historii. Tytan okazał się materiałem najlepiej akceptowanym przez organizm i najbardziej zbliżonym do jego właściwości biologicznych. Implanty tytanowe doskonale tolerowane są przez tkankę kostną, która bardzo szybko oblewa tytan i tworzy z nim trwałe i silne połączenie.

Zaletą implantów tytanowych jest fakt, że nie wywołują odczynów alergicznych i nie występują przypadki odrzucenia ich wszczepienia.

Wadą implantów tytanowych jest ich metaliczny kolor. W zdecydowanej większości przypadków po założeniu korony jest on zupełnie niewidoczny. Czasami jednak u niewielkiej liczby pacjentów dochodzi do opadnięcia dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych.

Implant z tytanu jest tańszy niż implant cyrkonowy. Spowodowane jest to faktem, że znane są od dawna i większość pacjentów wybiera implanty wykonane właśnie z tytanu.

Implanty cyrkonowe

Drugim z rodzajów implantów stomatologicznych są implanty cyrkonowe. To implanty ceramiczne wykonane z tlenku cyrkonu. Cechuje je idealna zgodność ze strukturą tkanki kostnej, dzięki temu są zupełnie niewidoczne, nawet w przypadku odsłonięcia szyjki zęba.

Cyrkonowe implanty to najnowocześniejsze rozwiązanie współczesnej implantologii. Implant cyrkonowy jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm i zapewnia pełen komfort estetyczny.

Ostateczna decyzja, które implanty będą lepsze, tytanowe czy cyrkonowe, należy do stomatologa i pacjenta po rozważeniu wszystkich argumentów za i przeciw.

Jak przebiega wszczepianie implantów

Wszczepienie implantu zęba w jamie ustnej nie jest trudne, ale wykonanie zabiegu wymaga wykonania wielu wcześniejszych procedur.

Stomatolog w pierwszej kolejności dokonuje przeglądu jamy ustnej, ocenia stan zębów i ewentualne choroby przyzębia. Przed wykonaniem zabiegu założenia implantów tytanowych lub implantów cyrkonowych muszą zostać wyleczone wszystkie chore zęby.

Kolejny etap leczenia to bardzo dokładny wywiad z pacjentem oraz diagnostyka obrazowa, czyli zdjęcia RTG oraz USG. Pozwala to lekarzowi ocenić stan tkanki kostnej i w razie konieczności dokonać jej regeneracji.

Chirurg stomatologiczny ustala wspólnie z pacjentem strategię leczenia, ewentualne warianty oraz różnice w kosztach założenia implantów tytanowych lub z cyrkonu.

Właściwe założenie implantów zębowych odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i jest całkowicie bezbolesne. Następnie trzeba czekać aż implanty na trwałe zespolą się z tkanką kostną. Najczęściej trwa to 3 miesiące, ale może trwać nawet 6 miesięcy, wszystko zależy od wieku i stanu kości. Zarówno implanty tytanowe, jak i tytanowe bardzo dobrze przyjmowane są przez organizm, niezwykle rzadko dochodzi do odrzutów.

Ostatni etap polega na leczeniu protetycznym, czyli osadzeniu korony zębowej na wszczepionym implancie. Najczęściej są to korony ceramiczne ze stopem metalu, dodatek stopu złota ma właściwości przeciwpróchnicze. Kolor koron ceramicznych można idealnie dobrać do koloru własnych zębów, w niczym nie będą się różnić.

Implanty stomatologiczne można wykorzystać do wstawienia pojedynczego implantu lub uzupełniania większych ubytków w jamie ustnej. Można zrobić to na dwa sposoby. Opcją droższą, ale najbardziej optymalną i zapewniającą pełen komfort jest pojedyncze wstawianie implantów cyrkonowych lub z tytanu, które w pełni zastąpią te naturalne.

W przypadku szeregowego braku kilku zębów w jednym łuku tańszą alternatywą jest wykonanie dwóch skrajnych implantów cyrkonowych lub z tytanu i osadzenie na nich mostka protetycznego.

Postępowanie po zabiegu

Implantacja jest zabiegiem chirurgicznym i podobnie jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, mogą wystąpić skutki uboczne, które jednak szybko ustępują i są zupełnie naturalne. Do najczęstszych należy ból po ustaniu działania znieczulenia.

Może pojawić się także opuchlizna w okolicach implantu. W przypadku pojedynczych wszczepów występuje sporadycznie, ale w przypadku większej ilości opuchlizna może utrzymywać się nawet przez 2 tygodnie.

Każdy pacjent po zabiegu otrzymuje od lekarza zalecenia dotyczące stosowania środków farmakologicznych oraz higieny jamy ustnej.

Ile kosztują implanty?

Implanty to droga procedura stomatologiczna i nie da się dokładnie określić jej ceny. Wpływa na to wiele czynników, przede wszystkim materiał, z którego wykonany jest implant. Implanty cyrkonowe są droższe niż te wykonane z tytanu. O cenie decyduje nie tylko materiał, ale także jakość wykonania implantu. Różnica w cenie poszczególnych producentów może wynosić nawet ponad 2000 zł.

Na cenę zabiegu wpływ ma także renoma kliniki stomatologicznej. Te świadczące usługi dla pacjentów zagranicznych mają ceny najwyższe, ale również najwyższą jakość. Większość z nich oferuje możliwość wykonania zabiegu w systemie ratalnym, dzięki temu nawet implanty cyrkonowe stają się dostępne dla wszystkich pacjentów.

Implantacja jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, a wszczepione implanty doskonale przejmują wszystkie funkcje naturalnego uzębienia zapewniając komfort użytkowania i ładny uśmiech.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także