Piątek, 29.03.2024, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Czym jest choroba Hashimoto i jak sobie z nią poradzić?

  • Materiał zewnętrzny
Czym jest choroba Hashimoto i jak sobie z nią poradzić?
Choroba tarczycy to jedna z najczęstszych chorób występujących u kobiet. Niektórzy nawet nazywają ją chorobą cywilizacyjną. Można otwarcie powiedzieć, że co czwarta kobieta choruję na tę przypadłość. Odmian jest bardzo wiele jak nadczynność i niedoczynność, które również mają swoje kolejne rodzaje. Można by wymieniać i opisywać je bez końca. Jednak najczęściej u kobiet występuje choroba Hashimoto, czym ona jest?

Czym jest Choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto, to nic innego jak zapalenie tarczycy, jednak choroba nie odnosi się do samej tarczycy, lecz do całego organizmu. Choroba ta powoduje, że nasz układ immunologiczny, nie rozróżnia naszych komórek, tkanek od obcych, dlatego też atakuje własne. Hashimoto potrafi rozwijać się bardzo długo i nie dawać o sobie znać, zostaje rozpoznana wówczas, gdy zaczynają być widoczne pewne, charakterystyczne dla tej choroby objawy. Nazwa choroby pochodzi od lekarza Hakaru Hashimoto, który zdiagnozował aż 4 przypadki tej choroby w 1912 roku.

Jakie objawy występują przy chorobie Hashimoto?

Najczęściej jest to zmęczenie, senność, marznięcie, wypadanie włosów, kruchość paznokci, przyrost masy ciała, zaparcia, problemy z koncentracją i pamięcią, zaburzenia miesiączkowania itp.  Oczywiście wskazywać na to mogą również wyniki badań, które wykonamy. Niepokojącym sygnałem powinno być podwyższone TSH, czyli hormon tarczycy, jest to poziom tyreotropiny. O naszym TSH możemy dowiedzieć się robiąc badania krwi u lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli twoje TSH nie będzie prawidłowe, lekarz powinien dać Ci skierowanie do specjalisty, jakim jest endokrynolog. Endokrynolog zleci Ci dokładniejsze badania, czyli Ft3, Ft4, Anty-TPO, Anty-TG, USG tarczycy itp. Już po nieprawidłowych wynikach Anty-TPO, lekarz specjalista może stwierdzić jaka to odmiana choroby. Endokrynologa znajdziesz w Scanmed.

Jak sobie radzić z Hashimoto?

Hashimoto, to choroba, którą leczy się przez całe życie. Należy brać odpowiedni leki przepisane przez specjalistę, mają one różne dawki. W zależności od naszych wyników lekarz przepisuję nam odpowiednią lub z czasem podwyższa np. 25 lub wyższa 88. Jest ich naprawdę wiele. Te lekarstwa  pomagają zastąpić hormony, których nasza zniszczona tarczyca nie produkuje w odpowiednich ilościach. Poza przyjmowanymi lekami ważna jest również odpowiednia dieta i suplementacja, to pomoże nam w sprawniejszym funkcjonowaniu. Najważniejsze jest by wyeliminować gluten oraz nabiał. Jeśli chodzi o napoje powinno spożywać się przede wszystkim wodę mineralną, zaleca się unikać herbat zielonych, czarnych, czy czerwonych, które mogą negatywnie wpływać na pracę tarczycy, gdyż posiadają fluor. Oczywiście kwestia diety u każdego może się różnić, ponieważ jest to sprawa indywidualna. Należy zwrócić uwagę na zdrowe odżywianie i zrezygnowanie z pokarmu tzw. „śmieciowego”, w którym znajdziemy wiele konserwantów.

Najważniejsze przy tej chorobie są stałe wizyty u lekarza prowadzącego i regularne badanie poziomu hormonów oraz zażywanie codziennie leków.

Materiał zewnętrzny
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także