Poniedziałek, 06.07.2020, imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Jaskra – przyczyny, objawy i leczenie

  • Materiał zewnętrzny
Jaskra – przyczyny, objawy i leczenie
Jaskra to jedna z chorób oczu, która nieleczona prowadzi do ślepoty. Dotyka ona niemal 70 mln osób na całym świecie, a liczba ta stale rośnie. Bywa ona chorobą podstępną, bo może rozwijać się powoli i dotyczyć jednego oka, przez co może być przez pacjenta niezważona. Czasem jednak rozwija się nagle, poprzez tzw. atak jaskry i wymaga natychmiastowej pomocy lekarza. Zobaczmy, jakie są jej przyczyny, jak zauważyć pierwsze objawy i na czym polega jej leczenie.

Przyczyny jaskry

Mimo wielu lat badań nad przyczynami powstawania jaskry jak dotąd nie udało się jednoznacznie wskazać, co jest główną przyczyną jej występowania. Możemy jednak wskazać czynniki, które znacząco zwiększają ryzyko pojawienia się jaskry. Należą do nich:

  • czynniki genetyczne – jeśli w najbliższej rodzinie ktoś cierpiał na jaskrę, to ryzyko, że i nas ona dotknie jest zdecydowanie wyższe,

  • wiek – powyżej 40. roku życia ryzyko wzrasta,

  • retinopatia cukrzycowa,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • nadwzroczność, krótkowzroczność,

  • inne choroby oczu,

  • palenie tytoniu,

  • problemy z krążeniem obwodowym – zimne ręce i stopy,

  • częste bóle głowy lub migreny.

Objawy jaskry

Jak już wcześniej wspomniano, jaskra może rozwijać się powoli, nie dając latami żadnych objawów. Bardzo często zdarza się tak, że jest ona rozpoznawana przy rutynowej wizycie u okulisty. W trakcie takiej wizyty lekarz bada ciśnienie śródgałkowe, które jest głównym odpowiedzialnym za pojawienie się jaskry. Jest to również jedyny czynnik, który możemy leczyć, by opóźnić rozwój choroby. To właśnie regularne kontrole okulistyczne, zwłaszcza u osób, które zauważą u siebie 3 lub więcej czynników ryzyka, dają szansę na wczesne wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia.

Zdarza się jednak i tak, że pojawi się tzw. atak jaskry czyli nagły ból oka i głowy, łzawienie, nudności, a nawet wymioty. Chory może widzieć również tzw. koła tęczowe. Wszystkie te objawy są związane z zamykaniem kąta przesączania i gwałtownym wzrostem ciśnienia w oku.

Leczenie jaskry

Leczenie jaskry może obejmować leczenie farmakologiczne, laseroterapię lub zabiegi operacyjne. Zwykle najpierw zaczyna się od farmakoterapii, później stosuje się laseroterapię, a następnie, gdy mamy do czynienia z jaskrą zaawansowaną, wykonuje się zabiegi operacyjne. W laseroterapii wykonuje się takie zabiegi jak selektywna trabekuloplastyka laserowa SLT, którą można wielokrotnie powtarzać lub irydotomia. Głównym celem leczenia jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i opóźnienie rozwoju choroby. Nadal bowiem nie wynaleziono metody, która pozwalałaby skutecznie wyleczyć jaskrę.

Materiał zewnętrzny
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także