Sobota, 20.04.2024, imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

1001 smaków – odkryj turecką kuchnię

1001 smaków – odkryj turecką kuchnię
Kebab – turecka potrawa, która w Polsce zrobiła furorę. Ten prawdziwy z soczystą baraniną i w charakterystycznym placku niewiele ma wspólnego z ulicznym fast foodem. Podobnie kupowana w polskim sklepie chałwa. A kawa turecka, którą my znamy jako zmielone ziarna zalane wrzątkiem w tradycyjnym wydaniu zaskakuje intensywnym smakiem i aromatem. To może warto poznać Turcję od kuchni?

Pewnie najpopularniejsze skojarzenie z kuchnią turecką to kebab, chałwa, mocna kawa i herbata parzona w szklance o charakterystycznym kształcie. Jednak ten ciekawy, egzotyczny kraj ma do zaoferowania o wiele więcej: aromatyczne mieszanki przypraw, soczysta baranina serwowana w ciepłym lawaszu (tradycyjny placek chlebowy), bakalie, no i słodycze, o których można by całą książkę kucharską napisać. Chałwę znamy wszyscy, bo można ją kupić w niemal każdym sklepie, ale ten bardzo zdrowy turecki deser najlepszy jest wtedy, gdy kupujemy go na wagę z pistacjami, orzechami i bakaliami. Warto spróbować również lokum: kolorowych łakoci przypominających galaretkę. Słodką ucztę najlepiej połączyć z degustacją  çay’u, czyli tureckiej herbaty, która uchodzi za napój narodowy. Najlepiej parzyć ją w podwójnym czajniczku tzw. "demli" - posiada wówczas ogromne walory smakowe. Herbata turecka to herbata czarna, uprawiana w rejonie Rize. Ma wyjątkowy, specyficzny smak w odróżnieniu od Chińskiej czy Indyjskiej. Czarna herbata Rize jest delikatna, ma aromatyczny, gorzki smak oraz żywy, jasny napar, liście są drobno kruszone.

Oczywiście nie byłoby też kuchni tureckiej bez przypraw, które nawet smażoną rybę albo bakłażana (produkty, który przecież znamy) zamienią w prawdziwie egzotyczne danie.

Wydawać by się mogło, że kosztowanie smaków orientu nie wymaga podróży do Azji Mniejszej ze względu na budki z kebabem, których jest bez liku w wielu miastach i coraz popularniejsze restauracje orientalne, ale każdy smakosz bez trudu zauważy różnicę między prawdziwymi potrawami tureckimi i ulicznymi „atrapami”. Co więc zrobić, żeby poznać Turcję od kuchni, lub wrócić do smaków, jakie pokochaliśmy będąc na wczasach w tym kraju?  Zrobić zakupy w sklepie tureckim i raczyć się przysmakami w domu. W dobie internetu to łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Trzeba jednak pamiętać, że dobra marka to gwarancja oryginalności i jakości produktów, dlatego warto wybrać sprawdzoną. My polecamy www.tureckisklep.pl jako renomowanego propagatora smaków 1001 i jednej nocy w Polsce.

art. powstał we współpracy z tureckisklep.pl

Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także