Piątek, 20.09.2019, imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Karnawał wenecki... w Zamościu

  • Aleksandra Biszczad
Karnawał wenecki... w Zamościu
Karnawał wenecki to największa i najstarsza zabawa uliczna w Europie. Zachwyca turystów, inspiruje artystów, a maski karnawałowe uchodzą za dzieła sztuki. Niewielu wie, że to niezwykłe widowisko zainspirowało również innych, a w Zamościu w ramach Zamojskiego Lata Teatralnego, zaistniało jako Arlekinada.

Aura tajemniczości
Symbolem karnawału weneckiego jest maska, która miała bardzo ważne znaczenie. Sprawiała, że wszyscy stawali się równi, nie było bogatszych czy biedniejszych, każdemu - bo to jest karnawałowy savoir-vivre - należał się ukłon. W trakcie Zamojskiej Arlekinady odwzorowuje się ten cały spektakl zachowań z najdrobniejszymi szczegółami. Choć pomysł organizowania namiastki karnawału weneckiego w Zamościu może wydawać się niecodzienny, to usytuowanie widowiska na Starym Mieście-“Perle Renesansu” jest wystarczającym uzasadnieniem. Wystawne stroje, bogato zdobione maski w takiej scenerii wyglądają nadzwyczaj “naturalnie”.

Arlekinada
Od kilku już lat stałym elementem Zamojskiego Lata Teatralnego jest Arlekinada, inspirowana karnawałem weneckim i komedią dell’arte. Ostatnią inspiracją widowiska były dzieje Romea i Julii. Wbrew literackiemu pierwowzorowi rody Capuletich i Montecchich na zamojskiej starówce spotkały się jak najbardziej pokojowo, a „Bitwa rodów” była wprowadzeniem do premiery spektaklu „Romeo i Julia”. W widowisku wzięło udział około stu wykonawców – aktorów, szczudlarzy, tancerzy i żonglerów. Widzowie obejrzeli kontredans, branle, tourdion, base dance i wiele innych tańców, podczas których można było podziwiać kunsztownie wykonane kostiumy karnawałowe.

Zamość, choć wysunięty na wschód, po raz kolejny stał się na wskroś europejski, w najlepszym znaczeniu tego słowa, a Arlekinadę warto wpisać w letni kalendarz imprez.

Aleksandra Biszczad
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także