Poniedziałek, 16.09.2019, imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza

Wigilijny stół w centrum miasta

  • 08.12.2015, 15:10 (aktualizacja 05.01.2016 12:06)
Wigilijny stół w centrum miasta
Nic tak nie zbliża, jak posiłek przy jednym stole. Zanim usiądziemy do kolacji wigilijnej z najbliższymi, pomyślmy również o spotkaniu z tymi, których widujemy na co dzień na osiedlu i ulicy. Warto złożyć sobie życzenia i podzielić się opłatkiem z sąsiadami i znajomymi, zajadając się przy okazji tradycyjnymi, polskimi pysznościami. Miejskie wigilie to już stały zwyczaj w wielu miejscach Polski.

Przed świętami Bożego Narodzenia w wielu miastach polski władze miejskie, organizacje pozarządowe, charytatywne i kościelne przygotowują wigilię dla mieszkańców, osób starszych, ubogich i bezdomnych. Z roku na rok uczestniczy w nich coraz więcej osób. 

Świąteczna atmosfera Zwykle rozpoczyna się od wystąpienia władz miejskich i uroczystego przemówienia. W tle słychać kolędy, a ogromny stół ustawiony w reprezentacyjnej części miasta ugina się od smakołyków: barszczu z uszkami, bigosu, pasztecików z kapustą albo drożdżówek z makiem.

 Kolacja bywa też połączona z występami chórów lub gwiazd, a po nich następują tańce, zabawy i koncerty. Częstokroć podczas wigilii miejskich trwają również warsztaty plastyczny, dzięki którym możemy przygotować własnoręcznie kartkę albo pomalować bombki choinkowe. Warto pielęgnować ten zwyczaj w naszych miastach, wpływa on bowiem na poprawę atmosferę i służy zawieraniu przyjaźni i budowania poczucia wspólnoty wśród mieszkańców. W szczególnym, bożonarodzeniowym okresie poczucie jedności i spokoju jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek indziej.

Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także