Sobota, 20.04.2024, imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Badanie UBM – diagnostyka chorób oczu pod lupą

Badanie UBM – diagnostyka chorób oczu pod lupą
Nowoczesna okulistyka pozwala na niezwykle precyzyjne badania oczu, które wykrywają początkowe stadia chorób, pozwalają odpowiednio dobrać okulary korekcyjne, ocenić skuteczność zabiegów chirurgicznych czy wdrożyć skuteczne leczenie na bardzo wczesnym etapie. Jednym z takich badań jest UBM, czyli ultrabiomikroskopia. Na czym polega diagnostyka i jak się do niej przygotować? O tym w niniejszym artykule.

Badanie UBM, czyli oko od środka w Full HD

Ultrabiomikroskopia (w skrócie UBM) to zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne badanie ultrasonograficzne oka. Podczas diagnostyki urządzenie wykorzystuje ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości (35-50 MHz), co pozwala ocenić mikrostrukturę architektury oka.

Aparatura składa się z sondy zakończonej końcówką przeznaczoną do obrazowania struktur oka, a także monitora służącego wyświetlaniu obrazu. W ultrasonograf wbudowany jest dysk, który umożliwia nagranie obrazu oraz przegranie go na płytę CD. Zdjęcie narzędzia wykonującego badanie UBM można obejrzeć na stronie Wrocławskiego Centrum Okulistycznego.

Jakie parametry pozwala ocenić ultrabiomikroskopia?

  • uwidacznia struktury tylnego odcinka gałki ocznej,

  • wizualizuje mikrostruktury przedniego odcinka gałki ocznej (w szczególności obszaru za tęczówką),

  • obrazuje ciało rzęskowate oka,

  • umożliwia ocenę biometryczną soczewki oraz ocenę patologicznych zmian w przednim odcinku oka (guzy, cysty).

Wskazania do wykonania badania UBM oka

Badanie UBM oka przede wszystkim wykorzystywane jest do wykrywania jaskry, guzów, torbieli, cyst oraz urazów w obrębie gałki ocznej. Inne wskazania do diagnostyki, które warto wymienić to m.in.:

  • ocena rezultatów operacji chirurgicznych i laserowych oka,

  • kwalifikacja do zabiegów chirurgicznych oka,

  • ocena patomechanizmów jaskry,

  • choroby twardówki i nadtwardówki,

  • badanie zmian występujących za tęczówką oka,

  • badanie zmian w obrębie obwodowej części siatkówki i naczyniówki.

Badanie UBM we Wrocławskim Centrum Okulistycznym | źródło: wco.com.pl

Ultrabiomikroskopia oka (UBM) – przebieg badania

Badanie UBM oka wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności hospitalizacji pacjenta. W trakcie badania diagnozowany leży na plecach. Okulista ustawia na oku plastikową rozwórkę wypełnioną wodą, po której sonda ultradźwiękowa może penetrować przedni odcinek oka. Następnie lekarz przykłada głowicę aparatu do oka i sczytuje parametry.

Warto podkreślić, że ultrabiomikroskopia jest całkowicie bezpieczna i trwa około 15 minut.

Zapisz się na badanie UBM do Wrocławskiego Centrum Okulistycznego

Na skuteczne leczenie składa się nie tylko wczesne wykrycie choroby czy wyspecjalizowana, doświadczona kadra, ale również obecność w klinice nowoczesnej aparatury medycznej. Narzędzia te pozwalają bowiem na dokładne oględziny narządu wzroku, a to z kolei pozwala precyzyjnie oznaczyć wszelkie parametry.

Wszystkie wymienione cechy posiada Wrocławskie Centrum Okulistyczne. Jeśli potrzebujesz badania kwalifikacyjnego lub pozabiegowego, by ocenić skuteczność terapii lub zauważyłeś u siebie problemy ze wzrokiem – już dziś zapisz się na nieinwazyjne, wysokospecjalistyczne badanie UBM.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także