Czwartek, 26.11.2020, imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy

Dlaczego warto zwiedzić Tatry jesienią?

Dlaczego warto zwiedzić Tatry jesienią?
"Zobacz, znowu idzie jesień, człowiek tylko leżałby i spał", pisał Gałczyński, ale my jednak nie do końca zgadzamy się z poetą. Jesień, a zwłaszcza koniec września i początek października, czyli okres tak zwanej "złotej polskiej jesieni" to idealny moment na to, żeby wykorzystać do maksimum ostatnie ciepłe dni i nacieszyć oczy pięknymi widokami! Czyli w dużym skrócie, jest to najlepsza chwila na wyjazd w góry.

Bezpieczeństwo w górach

Zanim jednak przejdziemy do tego, dlaczego warto wybrać się na urlop w górach, zajmiemy się bardzo ważną sprawą, jaką jest bezpieczeństwo. Niestety, w górach, nawet na łatwych szlakach, nietrudno o wypadek. Można jednak uniknąć wszelkich nieprzyjemności i zepsutego urlopu, stosując się do poniższych wskazówek.

Przede wszystkim, planując trasę, mierzmy siły na zamiary. Oczywiście kiedy jesteśmy w górach, na przykład w Tatrach, korci nas, żeby od razu wbiec na Giewont! Ale pamiętajmy, że podejście na Giewont, Śnieżkę czy Tarnicę jest pewnym wyzwaniem i wymaga odpowiedniej kondycji fizycznej. Dlatego planujmy trasę biorąc pod uwagę nasze możliwości, a jeśli jedziemy na urlop w większym gronie - możliwości najmłodszego czy najmniej doświadczonego uczestnika wycieczki. Poza tym oczywiście wychodzimy na szlak odpowiednio wcześnie, tak żeby ukończyć trasę przed zapadnięciem zmroku, a także stosujemy się do wszystkich ogłoszeń GOPRu.


Po drugie - zadbajmy o odpowiednie ubranie, a zwłaszcza obuwie. Górski szlak to nie rewia mody i chociaż anegdotki o szpilkach na Kasprowym są bardzo zabawne, w praktyce takie eksperymenty mogą skończyć się tragedią. W górach niezbędne jest obuwie na twardej podeszwie chroniące staw skokowy, ciepły ubiór, czapka i peleryna przeciwdeszczowa. Musimy spakować się praktycznie jak na cztery pory roku!

Na koniec upewnijmy się, że mamy w plecaku mapę, zapasy na cały dzień na szlaku oraz wystarczającą ilość wody. Tak przygotowani, z pewnością będziemy mogli w pełni cieszyć się pięknem górskiej przyrody. Oczywiście w 2020 musimy koniecznie stosować się ten do przepisów bezpieczeństwa, takich jak częste mycie rąk, noszenie maseczek czy zachowanie dystansu społecznego, ale o ten ostatni, zwłaszcza po sezonie, w górach nietrudno!

Jesienne promocje - znajdź wolny nocleg!

Dlaczego jesień to dobra pora na urlop w polskich górach?

Jesień to idealna pora na urlop w górach z kilku powodów, a pogoda i piękne widoki to tylko dwa z nich. Zacznijmy jednak od warunków atmosferycznych. Jak już wspomnieliśmy, w okresie wczesnojesiennym temperatury są bardzo przyjemne, a dni wciąż stosunkowo długie. To sprawia, że chodzenie jest naprawdę relaksujące. Latem bardzo często jest za gorąco na wyjście na szlak, a wiosną z kolei częściej zdarzają się opady.

Poza tym jesienią góry wyludniają się. Kończą się wakacje i urlopy, więc możemy rozkoszować się ciszą i spokojem. Zwłaszcza w dni powszednie! Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, warto planować wyjazd w taki sposób, by unikać weekendów.


Nie bez znaczenia jest także aspekt ekonomiczny. W "niskim sezonie" bardzo często możemy liczyć na o wiele bardziej atrakcyjne ceny noclegów, a nawet posiłków w restauracjach. To sprawia, że wrześniowo-październikowy urlop staje się jeszcze lepszym pomysłem.

Najlepsze trasy w Tatrach na jesień

Kilkukrotnie wspomnieliśmy o Tatrach. Nie bez powodu, bo to właśnie do odwiedzin tego miejsca serdecznie zachęcamy. Jesień to najlepsza pora na zdobywanie tatrzańskich grani! Bez problemu możemy odwiedzić wszystkie najpopularniejsze lokalizacje, bez konieczności przeciskania się przez tłumy turystów. Ale warto też pamiętać, że Tatry to nie tylko Morskie Oko czy Gubałówka.

Oczywiście nie namawiamy do pominięcia najbardziej znanych miejsc, bo przecież cieszą się w pełni zasłużoną sławą, ale możemy na przykład pokusić się o oglądanie ich z innej perspektywy. W przypadku Morskiego Oka zdecydowanie warto pokusić się o obejście jeziora wokół i krótki przystanek na przeciwległym brzegu. Zapewniamy, że nawet latem ciężko tam o tłumy!

Poza tym, nie bójmy się eksperymentować ze szlakami! Miejsca takie jak Czerwone Wierchy czy Dolina Chochołowska i Kościeliska możemy podziwiać z różnych perspektyw. W pierwszym przypadku najlepiej pokusić się o przejście pięknej trasy z Doliny Kościeliskiej przez Tomanową. Jesienią, kiedy zbocza Wierchów porasta ruda trawa, taki spacer dostarczy nam niezapomnianych widoków!

Z Doliny Kościeliskiej możemy też dotrzeć na Polanę na Stołach. Z masywu roztacza się fantastyczny pejzaż na Giewont i Czerwone Wierchy, który, zwłaszcza jesienią, zapiera dech w piersiach. Jeśli mamy nieco więcej doświadczenia, możemy też odwiedzić Szpiglasowy Wierch, który słynie z absolutnie cudownych widoków.
 

Jak znaleźć idealny apartament w Zakopanem?

Oczywiście żeby nasz pobyt był w pełni udany, potrzebujemy wygodnego noclegu. Jak już wspominaliśmy, o znalezienie kwatery jesienią nietrudno. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wyszukiwarek, jak na przykład www.zakopaneapartamenty.net.pl, gdzie możemy dopasować wyniki do naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także