Sobota, 30.05.2020, imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Pierwszy lot samolotem – porady dla podróżujących

Pierwszy lot samolotem – porady dla podróżujących
U wielu pasażerów myśl o podróżowaniu samolotem wywołuje stres, nawet, gdy latali już wielokrotnie. Nic więc dziwnego, że osoby, które korzystają z usług linii lotniczych po raz pierwszy, czują niepewność bądź strach. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu lub nieporozumień na lotnisku w dniu planowanej podróży, warto się do niej wcześniej przygotować i zapoznać z przepisami dotyczącymi bagażu, odprawy, wymaganych dokumentów czy zachowania się na pokładzie maszyny.

Linie lotnicze oferują szeroki wybór kierunków lotów w różne strony świata. Bilety do Lizbony, Barcelony, Londynu, Rzymu, Paryża i wielu innych miast można w atrakcyjnej cenie znaleźć m.in. na stronie fru.pl.

Bagaż podróżny

Każda linia lotnicza ma własne określone wymogi dotyczące zarówno rozmiaru i wagi, jak i zawartości bagażu podręcznego i rejestrowanego, dlatego przed podróżą należy je dokładnie przeanalizować. Tego typu informacje dostępne są w regulaminie przewozu lotniczego pasażerów i bagażu, który znajduje się na stronie przewoźnika. W większości krajów w obrębie europejskiej unii celnej zasady przewozu jedzenia, alkoholu czy papierosów są zwykle takie same, jednak poza nią mogą się od siebie różnić. Każdy kraj stosuje własne ograniczenia, z którymi przed lotem należy się dokładnie zapoznać.

Przed wejściem na pokład samolotu

Przed wejściem do samolotu kontroli podlega nie tylko bagaż, ale także sam podróżujący. W koszu znajdującym się na taśmie należy umieścić odzienie wierzchnie, zawartość kieszeni, zegarek, telefon czy pasek od spodni, a następnie przejść przez specjalną bramkę ze skanerem. Aby usprawnić proces odprawy biletowo-bagażowej, warto wcześniej przygotować sobie wszelkie niezbędne dokumenty takie jak dowód tożsamości czy paszport. Po przejściu kontroli podróżujący winien otrzymać kartę pokładową, a także potwierdzenie nadania bagażu. Na pokład maszyny jako pierwsze mogą wejść osoby, które wykupiły sobie taką usługę bądź podróżują klasą, która upoważnia ich do skorzystania z tego przywileju.

Na pokładzie samolotu

Gdy pasażerowie zajmą już odpowiednie miejsca na pokładzie oraz umieszczą bagaże podręczne w specjalnych kabinach, załoga samolotu prezentuje sposób zapinania pasów bezpieczeństwa oraz użycia maski tlenowej. Przed startem uczestnicy podróży proszeni są o zapięcie pasów oraz odsłonięcie okien. W momencie, gdy pilot osiągnie odpowiednią wysokość, zwykle wita się z podróżującymi i przekazuje im podstawowe parametry lotu. Wówczas pasażerowie mogą już odsłonić okna oraz odpiąć pasy i komfortowo korzystać z toalety, przejść się po pokładzie maszyny czy zrobić zakupy w mobilnym barku obsługiwanym przez stewardessy.

Lądowanie maszyny

Gdy pilot samolotu przygotowuje się do lądowania, pasażerowie zostają poproszeni o zajęcie swoich miejsc i zapięcie pasów bezpieczeństwa. Po zatrzymaniu się maszyny na terenie lotniska drzwi otwierają się, a uczestnicy podróży mogą opuścić jej pokład. W zależności od portu lotniczego pasażerowie przechodzą do budynku przez specjalny rękaw lub udają się do autobusu, który bezpośrednio zawozi ich do terminala.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także