Wtorek, 26.05.2020, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Płetwy i łapki pływackie – dlaczego warto z nich korzystać?

Płetwy i łapki pływackie – dlaczego warto z nich korzystać?
Pływanie to sport, który skutecznie poprawia kondycję oraz przyczynia się do wzmocnienia mięśni całego ciała. Wykorzystując różnego rodzaju sprzęt pływacki, możemy wpłynąć na polepszenie techniki pływania oraz osiąganie lepszych wyników. Jednymi z najpopularniejszych akcesoriów do treningu są płetwy i łapki pływackie. Do czego one służą?

Płetwy pływackie – czym są i dlaczego warto z nich korzystać?

Płetwy pływackie to podstawowy sprzęt do treningu pływackiego dla wielu pływaków – zarówno tych doświadczonych, jak i mniej zaawansowanych. Stanowią one przedłużenie nóg i służą do podniesienia efektywności płynącej z ćwiczeń wykonywanych w wodzie. Wykorzystywanie płetw w wodzie niesie ze sobą wiele korzyści – wśród głównych zalet wyróżnia się m.in.:

 • poprawę techniki pracy nóg,
 • zwiększenie szybkości pływania,
 • polepszenie czucia wody,
 • zwiększenie zwrotności,
 • ułatwienie wykonywania manewrów w wodzie,
 • wzmocnienie mięśni nóg.

Pamiętaj jednak, że płetwy obciążają w większym stopniu mięśnie, przez co szybciej poczujesz zmęczenie – ma to jednak pozytywny wpływ na wyrobienie lepszej kondycji. Co ważne – niezalecane jest pływanie tylko w płetwach – trenuj również bez użycia tego sprzętu. Zmienne bodźce wpłyną na lepsze czucie wody, dzięki czemu poprawisz technikę oraz osiągi.

Płetwy pływackie – jak je odpowiednio dobrać?

Wybór płetw zależy od stopnia zaawansowania pływaka oraz rodzaju treningu wodnego. Obecnie istnieje kilka rodzajów płetw pływackich, które różnią się od siebie przede wszystkim długością oraz twardością. Wśród najpopularniejszych odmian tych akcesoriów wymienia się m.in.:

 • płetwy miękkie,
 • płetwy średnie,
 • płetwy twarde.

Jeżeli jesteś początkującym pływakiem lub pływasz głównie rekreacyjnie, wybierz odmianę miękką – zapewni ona wykonywanie swobodnych ruchów zbliżonych do takich bez użycia płetw. Zwróć również uwagę na materiał wykonania – optymalnym wyborem są płetwy firmy AquaSpeed, które wykonane są z elastycznego tworzywa sztucznego gwarantującego duży komfort użytku. Bardziej doświadczeni pływacy powinni wybrać płetwy średnie lub twarde, które przyspieszają pływanie jednocześnie wymuszając mocniejszą pracę mięśni. Przykładem płetw średnich przeznaczonych dla średniozaawansowanych pływaków są płetwy TYR Crossblade, które dopasowane są do anatomicznego kształtu stopy, dzięki czemu gwarantują komfort podczas wielogodzinnych treningów.

Łapki do pływania – do czego służą?

Łapki do pływania (inaczej wiosełka) to podręczne przyrządy pływackie, które zakłada się na dłonie lub trzyma się je w rękach w celu zwiększenia siły ramion, co z kolei przyczynia się do poprawy techniki pływania. Łapki zwiększają powierzchnie dłoni w wodzie, dając tym samym większy napęd pływakowi. Dzięki tym akcesoriom pływackim w szybkim czasie zwiększysz swoją tężyznę fizyczną – łapki podwyższają napięcie w mięśniach efektywniej niż niejedno ćwiczenie na siłowni. Wiosełka pływackie przeznaczone są również dla początkujących pływaków – umożliwiają one utrzymanie prawidłowej pozycji ręki w wodzie podczas każdego cyklu treningowego – przykładem takich łapek są wiosełka treningowe TYR Catch, które wyposażone są w specjalne gumki gwarantujące stabilne trzymanie przyrządu w rękach.

Łapki do pływania – rozmiar ma znaczenie

Przy wyborze wiosełek pływackich zwróć uwagę na ich rozmiar – zbyt mały może wprowadzać dyskomfort i utrudniać polepszanie wyników, z kolei źle dobrane większe wiosełka prowadzą niejednokrotnie do powstawania kontuzji. Przed zakupem przymierz łapki do swojej ręki. Co ważne – rozmiar wiosełek treningowych powinien być dopasowany również do poziomu zaawansowania pływaka. Obecnie wyróżnia się:

 • łapki w rozmiarze XS i S – przeznaczone są one dla początkujących pływaków,
 • łapki w rozmiarze M – dedykowane są głównie dla średniozaawansowanych sportowców,
 • łapki w rozmiarze L – przeznaczone są głównie dla profesjonalistów.

Łapki do pływania – na co jeszcze zwracać uwagę?

Rozmiar łapek nie jest jedynym kryterium, które wpływa na przyszły komfort użytkowania. Warto również zwrócić uwagę na kilka innych istotnych czynników. Wśród najważniejszych kwestii przy wyborze łapek wyróżnia się m.in. konstrukcję, kształt, materiał czy regulację. Obecnie producenci wiosełek tacy jak np. Arena, TYR czy FINIS oferują wiele wariantów kolorystycznych, które podkreślą styl każdego pływaka.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także