Środa, 22.01.2020, imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

TERAPIA PSYCHODYNAMICZNA – JAK DZIAŁA? KTO POWINIEN SIĘ NA NIĄ ZDECYDOWAĆ? GDZIE SZUKAĆ WSPARCIA.

  • Material zewnętrzny
TERAPIA PSYCHODYNAMICZNA – JAK DZIAŁA? KTO POWINIEN SIĘ NA NIĄ ZDECYDOWAĆ? GDZIE SZUKAĆ WSPARCIA.
Psychoterapia przestaje by powoli być tematem taboo. Jeszcze do niedawna osoby z zaleceniem terapii najczęściej decydowały się na NFZ ze względu na często dość wysokie ceny za terapię. Pozostali najczęściej wybierali gabinety, które znajdują się najbliżej domu lub pracy. Świadomość tematu była niska ale coraz bardziej rośnie. Teraz wybieramy terapeutów sprawdzonych, z dobrymi opiniami – nawet jeśli oznacza to wyjazd na drugi koniec miasta. Dodatkowo, decydujemy się na odpowiednie terapie. Dziś o terapii psychodynamicznej.

Terapia psychodynamiczna – jak działa?

Terapia psychodynamiczna opiera się w głównej mierze na rozmowie między terapeutą a pacjentem. Terapeuta dokonuje głębokiej analizy nieświadomości pacjenta, która to jest źródłem wszystkich problemów.

Podczas terapii psychodynamicznej terapeuta skupia się na pacjencie i analizuje jego odpowiedzi. Sam zadaje głównie pytania i stara się wyłapać prawdziwe znaczenie tego co mówi pacjent. Temat rozmowy nigdy nie jest wcześniej ustalony i opiera się bardziej na tym co w danym momencie przychodzi obu stronom do głowy. Terapeuta jest zdystansowany a rozmowa przebiega naturalnie. Pacjent decyduje w dużej mierze o tym co jest tematem rozmowy a terapeuta natomiast o tym w jakim kierunku rozmowa zmierza.

Terapia psychodynamiczna przebieg

Skuteczna terapia psychodynamiczna trwa nawet kilkanaście miesięcy (czasem 2- 5lat) ale najważniejsze jest to, żeby odbywała się regularnie. Dodatkowo sesje powinny odbywać się jak najczęściej – czasem nawet kilka razy w tygodniu. Sesje trwają około 50 minut.

Terapia psychodynamiczna – dla kogo?

Terapia psychodynamiczna kierowana jest przede wszystkim do osób, które chcą się leczyć ale nie znają powodu swoich problemów. Największym bowiem problemem zaburzeń psychicznych są nieświadome popędy, które są odrzucane przez świadomość. Blokada ta jest powodem objawów neurotycznych. Terapia psychodynamiczna najlepiej sprawdzi się u osób z bardzo silną motywacją i chęcią do rozwiązania problemu. Jej skuteczność rośnie jeśli masz zdolności samokrytycyzmu i samoanalizy.

Terapia psychodynamiczna – w jakich przypadkach

Terapię psychodynamiczną stosuję się najczęściej w przypadku zaburzeń nerwicowych, anoreksji i bulimii oraz psychozy.

Terapia psychodynamiczna efekty

Opinie klientów świadczą o tym, że terapia psychodynamiczna jest wyjątkowo skuteczna. Ważne jest jednak to, żeby znaleźć właściwego terapeutę, któremu można zaufać a spotkania przebiegają w atmosferze spokoju i zrozumienia.

Material zewnętrzny
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także