Sobota, 01.10.2022, imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza

Growbox – szansa na owocne uprawy przez cały rok

  • Materiał zewnętrzny
Growbox – szansa na owocne uprawy przez cały rok
Growbox jak nazwa wskazuje jest to pudełko, namiot, albo szafa, gdzie uprawia się rośliny. Jest to niezwykle użyteczne i przydatne urządzenie dające możliwość pielęgnowania świeżych roślin przez cały rok. W growboxie odtwarza się naturalne warunki do wzrostu roślin, dzięki czemu rozwijają się one prawidłowo i w szybkim tempie.

Gabaryty i wyposażenie growboxa

Na rynku znajdują się różnej wielkości urządzenia do uprawy. Ich gabaryty uzależnione są od ilości roślin, które chcemy hodować. Profesjonaliści twierdzą, że jeden krzew powinien zajmować przestrzeń około 30cm x 30cm. Wysokość szafki zależy już jedynie od dostępnego metrażu, który chcemy przeznaczyć na pojemnik. Sklepy proponują growboxy o wysokościach 60-200cm. Specjalistyczne pojemniki do hodowli roślin muszą być wyposażone w specjalne oświetlenie i wentylację. Dlatego warto nabyć pojemnik w profesjonalnym sklepie ogrodniczym, który posiada wyposażenie najwyższej jakości. Przykładem zaufanego przedsiębiorstwa jest: https://www.progrower.eu/pl/153-growbox-zestaw-do-uprawy. Kompetentni i doświadczeni doradcy pomagają w wyborze growboxa. Asortyment sklepu jest naprawdę bogaty, więc zarówno początkujący, jak i doświadczony ogrodnik z pewnością znajdzie wyposażenie dla siebie.

Oświetlenie i wentylacja pojemnika

Oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem, pozwalającym na prawidłowy wzrost roślin. W zależności od wielkości growboxa, rodzaj oświetlenia jest inny. Niewielkie pojemniki – 30x30, 60x60 wyposażone są w energooszczędne żarówki. Do wyliczenia niezbędnej liczby świetlówek używa się specjalnego kalkulatora lumenów. W growboxach 100x60 i większych używa się żarówek LED o mocy 70W. Każdy pojemnik musi mieć także odpowiednią wentylację. Bez niej uprawa roślin jest niemożliwa, bo niewłaściwa temperatura sprawi, że sadzonki się uduszą.

Obudowa growboxa

Ściany pojemnika muszą odbijać światło. Powinny być też gładkie, bo inaczej mogą wystąpić tzw. hotspoty, które wpływają negatywnie na wzrost roślin. Poza tym, growbox musi być szczelny i nie przepuszczać promieni słonecznych. Zachowanie prawidłowego cyklu hodowli roślin, gwarantuje ich prawidłowy wzrost. Jakiekolwiek odstępstwo od reguł spowoduje uszkodzenie roślin i ich obumieranie. Growboxy są wyposażone również w termometry i programator do ustalania cyklu oświetlenia. W zależności od zestawu, pojemnik może zawierać również doniczki, miarki, nawóz i podłoże. W przypadku braku tych elementów, konieczne jest dodatkowy ich zakup. Przed wyborem, warto skonsultować się z doradcą o możliwości rozbudowy swojego growboxa w przyszłości.

Growboxy mają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają na ekologiczną uprawę. Korzystając ze specjalistycznych pojemników niweluje się konieczność nawożenia podłoża. Rośliny wzrastają w warunkach do złudzenia przypominających ich naturalne środowisko. Poza tym, warto pamiętać, że wraz ze zdobywanym doświadczeniem w uprawie roślin, można rozbudowywać swój zestaw pojemników i rozszerzać swoją hodowlę o kolejne rodzaje roślin.

Materiał zewnętrzny
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także