Wtorek, 24.11.2020, imieniny: Emmy, Flory, Romana

Aktywny wypoczynek nad wodą? Zobacz, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne!

  • ma
Aktywny wypoczynek nad wodą? Zobacz, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne!
Windsurfing, kajakarstwo górskie, nurkowanie czy rafting — sporty wodne ją dziś na topie, a dzięki coraz tańszym biletom lotniczym możesz uprawiać je o dowolnej porze roku, w wielu miejscach na świecie. Aktywny urlop za granicą wiąże się jednak z możliwością pojawienia się wielu nieprzewidzianych sytuacji. Dobre ubezpieczenie turystyczne może uchronić Cię przed ich negatywnymi skutkami.

Aktywne wakacje nad wodą? Karta EKUZ może nie wystarczyć!

Wybierając się na urlop do krajów niebędących w Unii Europejskiej ani w EFTA, musisz wykupić ubezpieczenie, aby zapewnić sobie chociażby podstawową opiekę medyczną. Natomiast w krajach europejskich masz możliwość skorzystania z karty EKUZ — Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Pamiętaj jednak, że intensywne uprawianie sportu wiąże się ze znacznie większym ryzykiem urazów niż beztroskie plażowanie. Dlatego warto postawić na bardziej kompleksowe rozwiązanie, ponieważ karta EKUZ gwarantuje jedynie dostęp do podstawowych świadczeń oraz publicznych placówek medycznych. Na jej podstawie nie otrzymasz zwrotu kosztów związanych np. z ratownictwem, transportem medycznym czy skomplikowaną operacją.

Warto mieć też na uwadze, że korzystając z karty EKUZ, masz dostęp do podstawowych świadczeń na zasadach panujących w danym kraju — a te mogą się różnić od zasad panujących w Polsce. Dlatego dobrze jest dokładnie zorientować się w tym, jak funkcjonuje publiczna służba zdrowia w konkretnym miejscu (zobacz np. jak przygotować się do wyjazdu do Grecji: https://kioskpolis.pl/urlop-w-grecji-jak-sie-dobrze-ubezpieczyc/).

Czy ubezpieczenie obejmuje zdarzenia podczas uprawiania sportu?

Zakres ubezpieczenia to najważniejsza pozycja w Twojej umowie ubezpieczeniowej. Nie każda polisa turystyczna obejmuje zdarzenia, które mają miejsce w trakcie uprawiania sportu. Często trzeba będzie dopłacić, by mieć pewność, że aktywny wypoczynek nie uniemożliwi w razie potrzeby wypłacenia odszkodowania. Przyjrzyj się dokładnie tzw. wyłączeniom odpowiedzialności — czy nie znajduje się wśród nich uprawianie ryzykownych sportów?

Sprawdź, jak konkretny ubezpieczyciel rozumie określenie „sporty ekstremalne” czy „szczególnie ryzykowne sporty” — czasami możesz być zaskoczony dyscyplinami, które się tam znajdą.

Ubezpiecz się od następstw nieszczęśliwych wypadków

NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, to rozsądna opcja dla osób spędzających aktywnie czas nad wodą. Niezależnie od tego, jak duże doświadczenie masz w danej dyscyplinie, zawsze dojść może do nieszczęśliwego wypadku, na skutek którego stracisz zdrowie lub doznasz uszkodzenia ciała; ekstremalnym przypadkiem jest oczywiście śmierć ubezpieczonego. W takich trudnych sytuacjach, posiadając ubezpieczenie NNW, możesz liczyć na odszkodowanie — w razie Twojej śmierci otrzyma je rodzina.

A co, jeśli to Ty spowodujesz wypadek?

Podczas uprawiania sportu nietrudno o spowodowanie wypadku — na wodzie wystarczy chwila, by doszło do nieszczęścia. Jeżeli z Twojej winy ucierpi czyjeś zdrowie lub mienie, konieczne będzie zapłacenie odszkodowania, którego suma może być bardzo wysoka. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Dzięki niemu odszkodowanie zamiast Ciebie wypłaci ubezpieczyciel.

ma
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także