Poniedziałek, 01.06.2020, imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada

Aparat stały Damon Q - Poznaj jego zalety!

  • Grupa Tipmedia
Aparat stały Damon Q - Poznaj jego zalety!
W ortodoncji lekarze wykorzystują różnego rodzaju aparaty stałe i ruchome do leczenia wad zgryzu u dzieci i dorosłych. W zastosowaniu są również tzw. aparaty estetyczne, które nie zmieniają zanadto wyglądu uśmiechu. Wśród nich wymienić można aparat stały Damon Q. Czym on jest i jakie są jego zalety?

Aparat stały estetyczny

System Damon Q to innowacja w dziedzinie ortodoncji. To aparat stały, opierający się na bezligaturowych zamkach, z nowoczesnymi łukami, które są w nie montowane. Wykazuje się wysoką skutecznością działania, dzięki czemu lekarz ortodonta może doprowadzić u pacjenta do szybkiego i mało uciążliwego repozycjonowania zębów. Pożądany efekt estetyczny i zdrowotny jest uzyskiwany dzięki aparatowi stałemu Damon Q szybciej, niż przy innego rodzaju aparatach.

Wszystko dzięki temu, że aparat Damon wyposażony jest w tzw. pasywny, przesuwny mechanizm zamocowania łuków na zamkach, a to sprawia, że można swobodnie poruszać konkretnymi zębami bez konieczności stosowania ligatur ortodontycznych. Rozwiązanie wykorzystane w aparatach Damon Q zmniejsza siłę tarcia i trzymania łuku, dzięki czemu można ustawić zęby w pożądanym położeniu w krótszym czasie i z mniejszymi dolegliwościami i dyskomfortem po stronie pacjenta.

Dwa rodzaje zamków

W klinikach ortodontycznych stosowane są aparaty stałe Damon Q z jednym z dwóch systemów zamków. Aparat Damon, w renomowanej klinice, może być założony z zamkami metalowymi Damon Q oraz wysoko estetycznymi, niemal niewidocznymi na zębach zamkami ceramicznymi Damon Clear. W obu przypadkach aparaty pozbawione są gumowych ligatur, które w aparatach tradycyjnych metalowych odpowiadają za utrzymywanie łuku w odpowiednim ułożeniu całkowicie nieruchomo. Brak ligatur oznacza mniejsze tarcie i mniejszy nacisk. W aparatach Damon zastosowano mechanizm ślizgowy, który przemieszcza zęby szybciej, łatwiej i w sposób bardziej komfortowy dla pacjenta.

Dlaczego warto wybrać system Damon Q?

Aparaty stałe Damon Q mają wiele zalet, do których należy zaliczyć estetykę aparatu, szybkość leczenia i mniejsze dolegliwości bólowe wywołane przemieszczaniem zębów, bez siły tarcia i nacisku. Wyeliminowanie ligatur pozwoliło w tych aparatach na przesuwanie zębów po przyłożeniu mniejszej siły, ponieważ łuki oddziaływają na zamkach Damon słabiej niż na zamki tradycyjne. Dlatego też pacjenci noszący ten aparat czasem całkowicie o nim zapominają, ponieważ w codziennym użyciu jest znacznie mniej uciążliwy.

Kliniknij w odnośnik: Aparat Damon Warszawa - Klinika Supradent i dowiedz się więcej o zaletach aparatów damon!

Zastosowanie aparatów Damon Q przeciętnie pozwala skrócić leczenie nawet o pół roku czy rok, a pierwsze efekty pojawiają się już po 10 tygodniach od chwili założenia aparatu. Takie leczenie umożliwia rezygnację z 8-10 wizyt u specjalisty w stosunku do zastosowania tradycyjnych zamków. Łuki bowiem nie wymagają tak częstej regulacji - pacjent nie wydaje więc na wizyty w gabinecie ortodonty.

Pozbawienie aparatu Damon Q gumek - tzw. ligatur powoduje, że aparat mniej ingeruje w zęby i otaczające tkanki. Łuk wykonany jest z drutu z pamięcią kształtu, przez co zęby szybciej się przesuwają, prostują i pozwalają na pozytywną zmianę całej estetyki twarzy pacjenta. Dla osób, które decydują się na założenie aparatu Damon Q, bardzo ważne jest, że może być on niemal całkiem niewidoczny na zębach, ma korzystną cenę, nawet w porównaniu do aparatów tradycyjnych, a przy tym czas leczenia jest zdecydowanie krótszy niż przy typowych, metalowych zamkach. Pacjent nie potrzebuje tylu wizyt kontrolnych, dzięki czemu oszczędza. Aparat Damon Q można zastosować zarówno u dzieci, nastolatków, jak i u osób dorosłych.

 

Artykuł zewnętrzny

Grupa Tipmedia
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także