Poniedziałek, 01.06.2020, imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada

Bijemy kolejne rekordy! W zanieczyszczaniu powietrza...

  • Grupa Tipmedia
Bijemy kolejne rekordy! W zanieczyszczaniu powietrza...
Smog nie jest zjawiskiem naturalnym. Mimo, że warunki atmosferyczne mają wpływ na jego występowanie (sprzyja mu bezwietrzna pogoda i mgła) to jednak w głównej mierze jest on powodowany działalnością człowieka. Niestety na nasze zdrowie smog wpływa bardzo niekorzystnie a to przez niebezpieczne związki chemiczne wchodzące w jego skład. Mogą one powodować alergie, choroby płuc czy oskrzeli, negatywnie wpływają na pracę układu krwionośnego jak również szkodzą kobietom w ciąży, już w tym okresie narażając płód na liczne niebezpieczeństwa jak na przykład zwiększone ryzyko wystąpienia autyzmu.

Niestety ale obecna sytuacja w naszym kraju nie napawa optymizmem. Media alarmują, że smog jest w Polsce coraz większym problemem. W związku z rosnącym w ostatnich latach poziomem zanieczyszczeń powietrza powstał tak zwany „alarm smogowy”. Jest to ruch, który działa na rzecz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza i ochrony środowiska w tym zakresie. Powstał ogólnokrajowy „Polski Alarm Smogowy” oraz kilka pomniejszych oddziałów – między innymi w Warszawie, Krakowie, Opolu czy na Dolnym Śląsku. Niestety walka z przedostającymi się do atmosfery substancjami wydaje się być bezowocna i obserwujemy ciągły przyrost zanieczyszczeń. Największe problemy smog sprawia, z oczywistych przyczyn, w sezonach grzewczych, jeśli jednak sytuacja nie zostanie opanowana, kto wie czy za kilkanaście lat nie będziemy borykać się z tym problemem przez cały rok i to na skalę międzynarodową.. W Gazecie Wyborczej z początku tego roku przeczytać możemy alarmujący nagłówek o treści „Polacy duszą się smogiem. To już nie są żarty! Normy przekroczone nawet o 3 tysiące procent.” Czarne chmury zawisły nad Polską i niestety nie jest to przenośnia.


Wzrost mobilności ludzi, popyt na środki komunikacji, rozwój technologii i wszechobecna chemia niestety niszczy naszą Planetę a wraz z nią zniszczy również nas samych.

 

Maska antysmogowa dla dziecka

Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza to bardzo poważny problem, który występuje w wielu miastach. Odpowiednią ochronę przed szkodliwymi substancjami znajdującymi się w powietrzu zapewniają maski antysmogowe.

Maski antysmogowe dla dzieci

Smog powoduje realne zagrożenie dla zdrowia. Dzieci są w szczególny sposób narażone na negatywne konsekwencje kontaktu z zanieczyszczeniami, ponieważ ich naturalna odporność nie jest w pełni rozwinięta. Z tego powodu warto zatroszczyć się o skuteczną ochronę przed szkodliwymi substancjami znajdującymi się w powietrzu. Warto jednak pamiętać, że nie każde dziecko będzie mogło nosić maskę. Maska utrudnia oddychanie, dlatego w przypadku młodszych dzieci korzystanie z maski powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem.

Czy maska antysmogowa jest potrzebna?

Jeśli dziecko może nosić maskę, powinniśmy zatroszczyć się o to żeby ją zakładało, zwłaszcza w dniach, w których smog jest szczególnie duży. Niestety zgodnie z badaniami stężenie zanieczyszczeń w powietrzu czasem przekracza normy o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. Pomimo wysiłku władz, które starają się ograniczyć produkcję zanieczyszczeń, sytuacja nie uległa znacznej poprawie. Dopóki nie zostaną wprowadzone naprawdę skuteczne rozwiązania, powinniśmy we własnym zakresie zatroszczyć się o ochronę przed smogiem.

Podział masek ze względu na filtry

Obecnie na rynku dostępne są maski wyposażone w cztery rodzaje filtrów:
Filtr HEPA wyróżnia się dobrym przepływem powietrza, dlatego jest często wybierany przez sportowców. Filtr wykorzystuje cząsteczki elektrostatyczne, które blokują nawet bardzo małe drobiny pyłu, co ma duże znaczenie, jeśli chcemy kupić maseczkę dla dziecka.

Filtr węglowy ma skuteczność na poziomie około 99 proc. Podobnie jak HEPA, oczyszcza powietrze również z baterii, wirusów i alergenów. Dodatkowo skutecznie wchłania opary i zapachy. Ma gorszy przepływ powietrza niż HEPA, dlatego nie jest zalecany w przypadku treningów sportowych.

Filtr bioaktywny to filtr, który wykorzystuje bioenzymy. Są to substancje, które degradują zanieczyszczenia i w ten sposób oczyszczają powietrze.

Filtr łączony powstaje jako połączenie HEPA i filtru węglowego, co zwiększa jego skuteczność.
Inny podział opisuje maski przeciwpyłowe. Maski P1 mają skuteczność na poziomie 80 proc., P2 wykazują skuteczność 94 proc. Najlepszym rozwiązaniem są maski przeciwpyłowe P3 o skuteczności 99, 5 proc. Sprawdzają się w przypadku szczególnie wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Maska przeciwsmogowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Oprócz rodzaju filtra przy wyborze maski antysmogowej dla dziecka duże znaczenie ma także materiał. Skóra dzieci jest bardzo wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom, dlatego materiał musi być miękki i powinien dobrze odprowadzać wilgoć. Najlepszym rozwiązaniem są maski do wielokrotnego użytku od sprawdzonych, uznanych producentów. Jest to bezpieczny wybór, ponieważ takie produkty charakteryzują się dużą żywotnością. Wystarczy wymieniać filtr zgodnie z instrukcjami producenta, żeby zapewnić skuteczne działanie maski.

Obiektywne opinie oraz ranking popularności oczyszczaczy powietrza znajdziesz na Higieniczny.pl.

 

Artykuł Partnera

Grupa Tipmedia
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także