Poniedziałek, 01.06.2020, imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada

Wakacje First Minute – czy to się opłaca?

  • Grupa Tipmedia
Wakacje First Minute – czy to się opłaca?
Pod koniec listopada i na początku grudnia na stronach biur podróży rozpoczyna się przedsprzedaż wyjazdów na wakacje, czyli tzw. First Minute. Często takie oferty są bardzo korzystne dla klientów, a w niektórych przypadkach opłaca się je bardziej kupić niż wycieczki Last Minute.

Jak wynika z Barometru Ferratum Money, na letni wypoczynek przeciętny Europejczyk przeznacza 54% dochodów gospodarstwa domowego. Najwięcej na ten cel wydają Bułgarzy - 132% średniego europejskiego dochodu, czyli 72% swoich miesięcznych zarobków. Na kolejnych miejscach plasują się Estończycy, Litwini, Łotysze, Rumuni i Norwegowie. Polacy przeznaczają średnio 52% dochodu gospodarstwa domowego i plasują się tuż poniżej średniej europejskiej. Najmniej na letni wypoczynek wydają mieszkańcy Wielkiej Brytanii – tylko 34% domowego budżetu.

Źródło: Ferratum Money

Latem najwięcej pieniędzy Europejczycy przeznaczają na podróże po kraju - ponad 18% środków. Na drugim miejscu znalazło się finansowanie wypoczynku na plażach i odwiedzanie barów oraz restauracji – 13% środków, natomiast na podróże zagraniczne przeznaczanych jest 8% wakacyjnego budżetu.

Źródło: Ferratum Money

- Polacy chętnie wyjeżdżają na wakacje i coraz częściej robią to, korzystając z oferty biur podróży. Do ulubionych kierunków należą Hiszpania, Grecja i Bułgaria. Pomimo tego, że nasi rodacy często korzystają z ofert Last Minute, to również coraz więcej urlopowiczów przekonuje się do propozycji wakacji First Minute – mówi przedstawiciel Ferratum Money. – Rosnąca popularność przedsprzedaży wycieczek wynika oczywiście z bardzo atrakcyjnej ceny.

Czy warto korzystać z przedsprzedaży wycieczek?

Oferty First Minute są najczęściej kierowane do większych, zorganizowanych grup lub rodzin z dziećmi. Wynika to z faktu, że w pełni sezonu znalezienie dobrego hotelu czy apartamentu dla większej liczby osób nie jest proste, a czasami nawet niemożliwe. Podobnie jest z rezerwacją transportu. Podczas letnich miesięcy większość dużych pokoi w dogodnej lokalizacji jest już najczęściej zarezerwowana, a im większa grupa, tym o nocleg trudniej. Planując urlop wiele miesięcy wcześniej, mamy najczęściej duży wybór ofert. Propozycje First Minute są bardzo korzystne, zwłaszcza gdy planujemy wakacje za granicą. Wypoczynek w Grecji, Bułgarii czy Hiszpanii dla kilkuosobowej rodziny z dziećmi bez wcześniejszej rezerwacji może okazać się niemożliwy do zrealizowania. Hotele z infrastrukturą przygotowaną dla dzieci w kurortach europejskich cieszą się dużą popularnością, a do tego są rezerwowane przez turystów z bardzo wielu krajów.

Ile zaoszczędzimy na ofercie First Minute?

Jeśli skorzystamy z oferty First Minute, możemy ze spokojem oczekiwać na zaplanowany urlop. Nie tylko unikniemy szukania wycieczki w ostatniej chwili, ale dodatkowo możemy jeszcze zyskać rabaty. Aby zachęcić klienta do wcześniejszej rezerwacji wakacyjnego wyjazdu, biura podróży oferują mnóstwo promocji i obniżek. W zależności od rodzaju wycieczki na takiej przedsprzedaży możemy zyskać rabat od 20% do nawet 40%. Największe obniżki pojawiają się zaraz po ukazaniu się nowego katalogu z wycieczkami. Z każdym kolejnym miesiącem rabaty są coraz mniejsze. W ramach First Minute możemy zyskać także inne bonusy, jak na przykład zniżki dla dzieci, gwarancję niezmienności ceny, a czasem darmowe wycieczki fakultatywne.

Na co uważać, korzystając z First Minute?

Oferty First Minute to także ryzyko. Wiąże się ono z tym, że naszą wycieczkę wykupujemy kilka miesięcy naprzód, a w tym czasie mogą się wydarzyć różne nieprzewidziane wypadki. Dla własnego spokoju i bezpieczeństwa najlepiej jeszcze przed podpisaniem umowy sprawdzić kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim warto zweryfikować dane organizatora, a także zebrać podstawowe informacje dotyczące wyjazdu (m.in. miejsce pobytu, standard hotelu, trasę wycieczki itp.). Kolejna bardzo ważna sprawa to ubezpieczenie - należy zapoznać się z rodzajem i zakresem polisy dla turystów. Wykupienie podstawowego ubezpieczenia turystycznego jest obowiązkowe dla osób korzystających z oferty biur podróży, jednak warto sprawdzić, na jaką ochronę możemy wtedy liczyć. Dodatkowo organizator powinien umożliwić chętnym skorzystanie z ubezpieczenia rozszerzonego, obejmującego np. choroby przewlekłe lub rezygnację z imprezy turystycznej. W umowie powinien znaleźć się również szczegółowo opisany standard, jaki zapewnia organizator wycieczki i dodatkowe udogodnienia (np. łóżeczko lub krzesło do karmienia dziecka, leżaki na tarasie itp.).

Jak sfinansować wyjazd First Minute?

Korzystając z oferty First Minute, mamy ten przywilej, że przy podpisaniu umowy wpłacamy tylko część opłaty za wycieczkę. Zazwyczaj zaliczka jest pobierana w wysokości 20-30% ceny wyjazdu. Uregulowanie pozostałej sumy musi nastąpić najpóźniej 30 dni przed planowanym wyjazdem. Dzięki temu mamy czas na zdobycie odpowiednich środków.

Wyjazd zagraniczny dla kilkuosobowej rodziny to dość spory wydatek. Przeważnie tylko najlepiej zarabiający mogą sfinansować go z bieżących dochodów. Alternatywą są oszczędności lub pożyczka. Nie wszyscy są jednak skłonni odkładać pieniądze na wakacje lub przeznaczają je na inne cele (np. remont). Wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się pożyczka pozabankowa. Coraz więcej firm pożyczkowych ma w swojej ofercie pożyczki ratalne, dzięki którym można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i spłacić je na przykład w 2 lata. Za te pieniądze można wykupić już naprawdę atrakcyjną wycieczkę dla kilkuosobowej rodziny. Niektóre osoby decydują się zaciągnąć pożyczkę na zaliczkę wyjazdu First Minute, a potem dopiero odkładają pieniądze na wakacje. W takiej sytuacji dobrym i tanim rozwiązaniem może okazać się szybka pożyczka za 0 zł, w której oddamy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy, bez żadnych kosztów.

Oferty First Minute to dobra okazja, aby wykupić bardzo atrakcyjną wycieczkę, korzystając z promocyjnych warunków i rabatów. Decydując się na taki wyjazd, zyskujemy również czas na zgromadzenie odpowiednich środków, aby sfinansować wakacje. Warto jednak pamiętać, żeby przy tym nie zadłużyć się ponad nasze możliwości finansowe. W przeciwnym przypadku atrakcyjna wycieczka w piękne miejsce może okazać się źródłem problemów, a nie beztroskim odpoczynkiem.

Grupa Tipmedia
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także