Poniedziałek, 01.06.2020, imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada

Czy w szkole warto tworzyć siłownię?

Czy w szkole warto tworzyć siłownię?
Zajęcia sportowe w szkołach nader często sprowadzają się do sportów wykorzystujących piłkę nożną, siatkową lub koszykową. Wielu uczniom może to odpowiadać, ale nie wszystkim. Co gorsza, nie pozwala to na uzyskanie efektu równomiernego rozwoju fizycznego.

Dlaczego nie można ograniczać się do piłki?

Z prostych względów. Co prawda sporty te uczą współpracy drużynowej, ale nie każdy specjalizuje się w tym samym i nie każdy gustuje w tych dyscyplinach. Tym samym w przypadku niektórych osób ograniczenie się do piłki wiąże się z marnowaniem potencjału i osłabianiem motywacji do uprawianiu sportu.

Jednocześnie należy pamiętać o wspomnianym rozwoju ogólnym, czyli między innymi o poprawianiu wytrzymałości oraz siły. W tym pierwszym pomaga lekkoatletyka, o wprowadzenie której stosunkowo nietrudno. Jeśli chodzi o to drugie – w wielu przypadkach pojawia się problem.

Zalety siłowni w szkołach

Rozwiązaniem tego ostatniego kłopotu może być zorganizowanie w szkole siłowni, stanowiącej doskonałe uzupełnienie dla aktywności prowadzonych na sali gimnastycznej. Obecność hantli oraz atlasu sprawi, że uczniowie będą mogli ćwiczyć siłowo na różne partie mięśni. Jednocześnie fakt, że będą mogli to robić pod okiem wuefisty sprawia, że spada ryzyko błędnego wykonywania ćwiczeń (co mogłoby się zdarzać w przypadku ćwiczeń z hantlami w domu).

Jeżeli szkoła dysponuje odpowiednio dużym budżetem, może sobie pozwolić także na inne sprzęty, takie ergometr wioślarski – nie zawsze doceniany, ale posiadający ogromne możliwości treningowe. Sprawdzi się idealnie w ramach ćwiczeń łączących siłę z wytrzymałością.

Oczywiście wyposażenie szkolnej siłowni musi być dobrane z uwzględnieniem specyfiki miejsca, co oznacza, ze musi być odporny i posiadać długą żywotność. Dobry wybór sprzętów spełniających te warunki można znaleźć w sklepie prosportowy.pl w odpowiednim dziale.

Nie tylko w ramach planu lekcji

Warto zauważyć, że siłownia w szkole przydaje się nie tylko w trakcie standardowych lekcji wychowania fizycznego. Równie dobrze może ona służyć do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych i stać się dodatkowym atutem placówki w oczach uczniów i ich rodziców już na etapie wyboru szkoły.

 

Artykuł Sponsorowany

Podziel się:
Oceń:

Zobacz także