Wtorek, 24.11.2020, imieniny: Emmy, Flory, Romana

Luksus w dawnym ośrodku Hitlera (mają rozmach!)

  • www.wypoczynekizdrowie.pl | portal działający na CMS Tipnews
Luksus w dawnym ośrodku Hitlera (mają rozmach!)
Prora - jak dziś wygląda największy hitlerowski hotel na świecie i czy kiedyś pojedziesz tam na luksusowe wczasy?

Hitlerowski kurort nad Bałtykiem - Prora, Niemcy
Wśród pięknych klifowych krajobrazów, kilometrów plaż i nowoczesnych ośrodków wczasowych na niemieckiej wyspie Rugii znajduje się także miejsce z mrożącą krew w żyłach historią. Tuż nad brzegiem Bałtyku, w miejscowości Prora, można zobaczyć 4,5-kilometrowy kompleks wypoczynkowy. Jest on pamiątką po czasach hitlerowskich - zbudowano go w latach 30. w celach propagandowych. Urlop mieli tu spędzać obywatele III Rzeszy. Budowę kompleksu rozpoczęto w 1935 roku - planowano, że za pośrednictwem organizacji "Kraft durch Freude" (niem. siła poprzez radość) będzie wypoczywać tu 20 tys. osób jednocześnie. Kurort miał być kwintesencją luksusu - turyści mieli przybywać statkami i do pokoi docierać koleją wąskotorową. Na terenie kompleksu, poza takimi atrakcjami jak szeroka, piaszczysta plaża i możliwość uprawiania sportów wodnych, miało działać m.in. kino i teatr. Początek II wojny światowej pokrzyżował jednak te plany - budowa hitlerowskiego kurortu nigdy nie została ukończona. Utracił także turystyczny charakter - do 1945 roku służył jako schron, następnie stanowił bazę militarną. Przez długie lata kompleks straszył wybitymi oknami. Budynki ciągną się na przestrzeni 4,5 kilometra - jest to tak duży obszar, że opuszczone miejsce przyjęło się nazywać "kolosem z Prory". Jest to jeden z największych projektów architektonicznych czasów nazistowskich. 


Sprawą Prory zajęto się ponownie po zjednoczeniu Niemiec. Zburzenie kolosa okazało się zbyt kosztowne, m.in. ze względu na jego zabytkową wartość. Rząd postanowił więc sprzedać obiekt. Od kilku lat grupa inwestorów tworzy w niemieckim kurorcie to, czego nazistom nie udało się dokończyć. Zamieniają tym samym przerażającego kolosa w... wakacyjny raj. 

 
Na początku lipca 2011 roku, dzięki władzom Rugii i pomocy finansowej UE, w najbardziej na północ wysuniętej części kompleksu - bloku nr 5 - otwarto schronisko młodzieżowe, które oferuje 402 miejsca noclegowe w 96 pokojach. Nazywa się je najdłuższym hostelem na świecie. Za nocleg w pokoju 2-osobowym z wyżywieniem zapłacimy 31,50 euro (132 zł). 


Część bloku nr 2 wykupili natomiast niemieccy inwestorzy - Axel Bering und Michael Jacobi - mając w planie przekształcenie go w 60 nowoczesnych apartamentów. Pierwsze z nich wystawiono na sprzedaż wiosną 2014 roku. Niestety, nie mieli oni zbyt dużego pola do popisu pod względem architektonicznym. W związku z tym, że kompleks jest wpisany do rejestru zabytków. nie można tu nic zmienić - Prora musi wyglądać dokładnie tak, jak zaprojektowali ją naziści. Jedynym wyjątkiem jest możliwość dobudowania balkonów i tarasów od strony Bałtyku.W przyszłości Prora ma być nowoczesnym ośrodkiem pełnym luksusowych apartamentów i hoteli wraz z zapleczem w postaci obiektów sportowych czy centrów handlowych. Sprawa hitlerowskiego obiektu budzi w Niemczech spore kontrowersje. Pojawiają się głosy, że remontowanie kolosa jest niczym innym, jak wypełnianiem planu Hitlera, który miał na celu stworzenie tutaj kurortu dla masowego turysty. Wielu Niemców uważa, że ośrodek nie powinien być przebudowywany. 


W centralnej części kompleksu, w pobliżu budynku byłego teatru, znajduje się "Centrum dokumentacji Prora", którego celem jest utrzymanie kompleksu jako pomnika z uwzględnieniem jego historycznego znaczenia. Tymczasem mówi się, że tworzenie kurortu w miejscu hitlerowskiego obiektu jest nie tylko brakiem poszanowania dla historii, ale także niemym poparciem dla poczynań nazistów. Walka zwolenników i przeciwników zmian z pewnością nie jest równa - na szali znajdują się bowiem miliony euro. 

Zobacz jak ma się zmienić Prora

www.wypoczynekizdrowie.pl | portal działający na CMS Tipnews
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także