Piątek, 29.03.2024, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Poznaj 3 zielone eko-miasta. W tym jedno z Polski!

  • www.wypoczynekizdrowie.pl | portal działający na CMS Tipnews
Poznaj 3 zielone eko-miasta. W tym jedno z Polski!
Na świecie jest ich ledwie garstka - miejsc, które czerpią energię wyłącznie z odnawialnych źródeł. Nie brakuje egzotycznych lokalizacji. Są Zjednoczone Emiraty Arabskie i Nowa Zelandia, ale na liście znalazły się też… polskie Kisielice (warmińsko-mazurskie)

Miasta zamieszkuje ponad połowa ludzi na Ziemi. Dodatkowo to właśnie ośrodki miejskie konsumują najwięcej energii, której źródłem są paliwa kopalne. Ale coraz częściej politycy, inżynierowie i mieszkańcy łączą siły, aby pokazać, że inna rzeczywistość jest możliwa.

Maksymalne wykorzystanie zasobów naturalnych w wielu przypadkach pozwoliło już na uwolnienie się od dwutlenku węgla. Oto kilka przykładów na to, że "zielone miasta" to nie fikcja.

Kisielice

Ener­gia od­na­wial­na wciąż zy­sku­je w Pol­sce na po­pu­lar­no­ści, ale dla wielu fakt, że mo­że­my po­chwa­lić się wła­snym w pełni "zie­lo­nym mia­stem", jest wciąż spo­rym za­sko­cze­niem.



Choć położona na skraju Warmii i Mazur gmina liczy niecałe 7 tys. mieszkańców, to pionierskie rozwiązania energetyczne, jakie wdrożył tamtejszy samorząd, mogą być wzorem dla całej Polski. Zaczęło się od wykorzystania biomasy do produkcji biogazu oraz prądu w elektrociepłowni. Dodatkowo wybudowano farmę wiatrową o mocy 40,5 MW, złożoną z 27 turbin o mocy 1,5 MW każda. Wkrótce zrealizowano drugi etap tej inwestycji uruchamiając kolejnych 6 turbin o łącznej mocy 12 MW. Obecnie samorząd buduje również instalację ogniw fotowoltaicznych.

Zyskała nie tylko przyroda, do której rocznie trafia o 180 tys. ton dwutlenku węgla mniej. Ekologiczna polityka gminy to także realna korzyść dla mieszkańców, którzy nie tylko płacą niższe rachunki za energię, ale mogą też czerpać zyski z dostarczania surowców do biogazowni. Wiele z tych inwestycji nie byłoby możliwych, gdyby nie fundusze unijne. W 2014 r. za swoje osiągnięcia Kisielice otrzymały m.in. główną nagrodę w organizowanym przez Komisję Europejską konkursie ManagEnergy.

 

 

Tokelau

W 2012r. To­ke­lau, ubo­gie te­ry­to­rium za­leż­ne Nowej Ze­lan­dii, zo­sta­ło pierw­szym na świe­cie miej­scem, które całe swoje za­po­trze­bo­wa­nie na ener­gię czer­pie z ener­gii sło­necz­nej.

Wcześniej mieszkańcy tego egzotycznego archipelagu prąd wytwarzali z ropy, transportując ją w baryłkach z Nowej Zelandii. Było to drogie i niezbyt bezpieczne dla środowiska rozwiązanie.

Zamiast konsumować 200 litrów ropy dziennie, co kosztowało ponad 800 tys. dolarów rocznie, Tokelau skorzystało z pomocy nowozelandzkiego rządu. Kosztem 7 milionów tamtejszych dolarów zrealizowano Tokelau Renewable Energy Project, który zakładał wybudowanie liczącej około 4 tys. paneli słonecznych farmy oraz ponad 1,3 tys. baterii mających magazynować energię. Inwestycję doprowadzono do końca, a Tokelau jest obecnie niezależne od dostaw z zewnątrz.

 


Samsø

To­ke­lau to nie pierw­szy w hi­sto­rii przy­pa­dek wyspy na­pę­dza­nej ener­gią od­na­wial­ną. Już w 2007 r. duń­ska wyspa Samsø, po­ło­żo­na 15 km od wy­brze­ży Pół­wy­spu Ju­tlandz­kie­go i za­miesz­ki­wa­na przez pra­wie 4 tys. miesz­kań­ców, zo­sta­ła pio­nie­rem w eko­lo­gicz­nym za­si­laniu.

Przygoda Samsø z energetyką odnawialną zaczęła się w 1997 r. od rządowego projektu wdrożenia strategii zrównoważonego rozwoju. Dziesięć lat później działało tam już 21 turbin wiatrowych, które z nadwyżką zaspokajały zapotrzebowanie mieszkańców na prąd.

 

 

___________________________________________________

Od 24 godzin nasi czytelnicy klikają w informacje - SUBWING - znasz nowy sport?!

www.wypoczynekizdrowie.pl | portal działający na CMS Tipnews
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także