Sobota, 01.10.2022, imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza

Przebarwienia - pamiątka po wakacjach

  • Wypoczynek i Zdrowie | www.wypoczynekizdrowie.pl | pracujemy na CMS Tipnews
Przebarwienia - pamiątka po wakacjach
Niechciana pamiątka z wakacji, czyli posłoneczne przebarwienia skóry. W okresie powakacyjnym to właśnie przebarwienia posłoneczne są jednym z częstszych powodów wizyty w gabinetach medycyny estetycznej.Lato to wyjątkowy czas w roku – okres, w którym zwalniamy codzienne tempo, a każdą wolną chwilę staramy się spędzać na świeżym powietrzu w gronie najbliższych. Ze względu na nich planujemy w tym czasie wymarzony urlop, najczęściej w miejscach palącego słońca i gorących temperatur. Niestety, pomimo wspaniałego wpływu na nasze samopoczucie, lato to czas wzmożonego zagrożenia dla naszej skóry.

Lato to wspaniały czas dla ducha, lecz niekoniecznie dla naszej skóry – wysokie temperatury oraz silne nasłonecznienie mają niebagatelny wpływ na szereg zachodzących w niej procesów, których efektem może być odwodnienie, zaburzenie kolorytu lub przyspieszenie procesu starzenia się.
 

Co zrobić, kiedy oprócz niezliczonych pamiątek z urlopu pozostaje nam jeszcze jedna, niekoniecznie lubiana czyli brązowe plamy na skórze twarzy? Bez zbędnej zwłoki należy odwiedzić swojego lekarza medycyny estetycznej…


Jak powstają przebarwienia?

W wyniku ekspozycji na słońce, promienie UV przenikają przez nasz naskórek, stymulując do działania komórki pigmentacyjne skóry (melanocyty). Nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować, że niektóre z tych melanocytów ulegną trwałym zaburzeniom i zaczną wydzielać w procesie melanogenezy znaczne ilości melaniny. Miejscowe nagromadzenie melaniny (hiperpigmentacja) prowadzi do powstawania małych, okrągłych czasem rozlanych plam na skórze. Wraz ze starzeniem się naszych komórek ryzyko hiperpigmentacji wzrasta i zaczyna obejmować większość tych partii ciała, które są najbardziej narażone na kontakt ze słońcem (twarz, szyja, dłonie). Szczególna tendencja do pojawiania się przebarwień występuje w przypadku zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety, zwłaszcza tych w czasie ciąży oraz przyjmowania środków antykoncepcyjnych.
 

Problem jest bardzo powszechny, ponieważ przebarwienia na skórze dotykają ponad 90% osób rasy białej w wieku powyżej 50 lat – bez względu na rodzaj cery


 

Wizyta w gabinecie

Przebarwienia posłoneczne są jednym z częstszych powodów wizyty pacjentów w okresie powakacyjnym. Pamiętajmy, nigdy nie należy lekceważyć zmian powstałych na naszym ciele i zawsze skonsultować je ze swoim lekarzem. W zależności od indywidualnego przypadku celem może być ujednolicenie kolorytu i rozjaśnienie skóry, zahamowanie tyrozynazy, czyli kluczowego enzymu biorącego udział w tworzeniu melaniny lub złuszczenie przebarwienia i usunięcie komórek z nagromadzoną melaniną.

Peelingi medyczne na przebarwienia

Peelingi medyczne są „złotym standardem” stosowanym w leczeniu przebarwień. Do najpopularniejszych i uważanych za najskuteczniejsze, zwłaszcza w przypadku melazmy, czyli przebarwień hormonalnych, należą zabiegi takimi preparatami jak Cosmelan® czy Dermamelan®. Ich stosowanie jednak związane jest z co najmniej tygodniowym złuszczaniem się skóry twarzy, wymagającym często rezygnacji z pracy zawodowej w tym okresie oraz późniejszej koniecznej codziennej, wielomiesięcznej odpowiedniej pielęgnacji. Efekty takiej kuracji są spektakularne i pozwalają aż u 99% pacjentów rozjaśnić przebarwienia o co najmniej 95%. Produkty te zawierają szereg składników hamujących melanogenezę i działających depigmentująco, tj. arbutynę, kwas kojowy, kwas fitowy, kwas azelainowy, wyciąg ze szczawiu oraz retinol. Na rynku jest dostępnych również szereg innych peelingów, które zawierają te substancje, zazwyczaj w mniejszych stężeniach i wymagających najczęściej wielokrotnego powtarzania zabiegu z zachowaniem odpowiedniego odstępu czasowego


Mezoterapia a przebarwienia

Do często stosowanych procedur należy zabieg mezoterapii. Jest to metoda biorewitalizacji skóry poprzez śródskórne podawanie substancji biologicznie czynnych, takich jak m.in. witaminy, minerały, aminokwasy, kwas hialuronowy lub polidezoksyrybonukleotydy. Technika wykonania zabiegu mezoterapii polega na punktowym podaniu odpowiedniego koktajlu, najczęściej igłą, po uprzednim zastosowaniu kremu znieczulającego. W leczeniu przebarwień zastosowanie znajdują preparaty zawierające takie substancje jak: arbutyna, retinol, aminokwasy, dezoksyrybonukleotydy, witaminy, mikroelementy oraz peptydy biomimetyczne. Według naszego eksperta skład takich koktajli pozwala na ujednolicenie kolorytu, rozjaśnienie skóry, działanie antyoksydacyjne oraz nadanie skórze elastyczności i nawilżenia. Zabiegi takie zazwyczaj przeprowadza się w seriach, w odstępach 1-4 tygodniowych.


Laseroterapia a przebarwienia

Na rynku dostępnych jest wiele laserów, ale nie każdy z nich usuwa przebarwienia. Do tych najskuteczniejszych należą lasery neodymowo-jagowe Q-Switch oraz lasery diodowe tj. Palomar Vectus®, które niszczą komórki z nadmiarem melaniny, przez co trwale usuwają przebarwienia. Po zabiegu dochodzi do ściemnienia plam, a następnie ich złuszczenia. Zazwyczaj jest potrzebne wykonanie kilku zabiegów, aby osiągnąć efekt całkowitego usunięcia przebarwienia. Jeśli chcemy skórę rozjaśnić, wyrównać jej koloryt oraz wzmocnić kolagen, można polecić zabiegi frakcyjne np. laserem CO2.

Zabiegi łączone

W przypadku trudnych przebarwień często warto połączyć kilka rodzajów zabiegów, aby zmaksymalizować efekt, zwłaszcza gdy nie możemy się zdecydować na mocny, jednorazowy zabieg. Często zaleca się pacjentom łączenie w trakcie jednej wizyty delikatnego peelingu rozjaśniającego i mezoterapii. Jeśli ktoś boi się złuszczania i igły zawsze możemy u niego wykonać zabieg Geneo®, działający rozjaśniająco, który nada skórze gładkości i odświeżenia. Oczywiście, warto zawsze pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji domowej, zwłaszcza tej stosowanej na noc, która może być doskonałym uzupełnieniem kuracji prowadzonej w gabinecie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Podstawą jednak jest zapobieganie, czyli unikanie opalania skóry, zwłaszcza w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia. Jeśli już musimy wyjść na słońce, to zastosujmy jak najwyższy filtr przeciwsłoneczny, najlepiej SPF50 oraz załóżmy kapelusz z szerokim rondem. Zdecydowanie lepiej nie doprowadzić do powstania przebarwień niż później walczyć z nimi. Również po zabiegach depigmentujących należy unikać słońca i stosować kremy z wysokimi filtrami, ponieważ przebarwienia, niestety, mają tendencję do nawracania pod wpływem promieniowania UV.

____________________________________________________________
 

Sprawdź czy wiesz - Co to jest Wampirzy Lifting?

Wypoczynek i Zdrowie | www.wypoczynekizdrowie.pl | pracujemy na CMS Tipnews
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także