Sobota, 30.05.2020, imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Co znajdziemy od września w szkolnych sklepikach

  • www.wypoczynekizdrowie.pl | portal działający na CMS Tipnews
Co znajdziemy od września w szkolnych sklepikach
Rok temu wprowadzono rozporządzenie dotyczące towarów dopuszczonych do sprzedaży w sklepikach szkolnych. Wzbudziło ono wtedy wiele gorących dyskusji jak każde ograniczenie miało swoich zwolenników i przeciwników. Tegoroczny dokument nie jest tak restrykcyjny.

Co będzie można kupić w szkolnym sklepiku?

Do sklepików trafi pieczywo z mąk o różnym stopniu oczyszczenia co spowoduje, że wrócą tam białe bułki i chleb oraz pieczywo cukiernicze. Nie może to być jednak pieczywo z ciasta głęboko mrożonego. Chleb, bułki i drożdżówki, które trafią do szkoły, mają być przygotowane ze świeżego ciasta. Różnorodność pieczywa ma zapewnić urozmaiconą dietę bogatą w błonnik i składniki mineralne. Kanapki przygotowane na bazie takiego pieczywa będą podstawowym produktem w sklepikach, oprócz nich w ofercie znajdziemy:

– sałatki i surówki, świeże warzywa i owoce, suszone warzywa i owoce, soki owocowe, warzywne, owocowo-warzywne, przeciery i musy owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne bez dodatku cukru i soli,

– mleko i napoje je zastępujące, czyli tak zwane mleka roślinne jak sojowe, ryżowe, owsiane, jaglane, kokosowe i migdałowe,

– nabiał i produkty mleczne oraz produkty je zastępujące na bazie mlek roślinnych,

– koktajle owocowe, warzywne, oraz owocowo-warzywne na bazie mleka, napojów

zastępujących mleko, naturalnej wody mineralnej nisko lub średniozmineralizowanej wody źródlanej i wody stołowej,

– zbożowe produkty śniadaniowe,

– nasiona bez dodatku cukru lub substancji słodzących,

– napoje bez dodatku cukru i substancji słodzących oraz napoje przygotowane na miejscu (m.in. herbata, napary owocowe, kawa zbożowa, kawa, kakao naturalne, kompot) jednak nie mogą one zawierać więcej niż 10 g cukru (2 łyżeczki) w 250 ml produktu,

– gumę do żucia bez cukru,

– gorzką czekoladę o zawartości minimum 70 proc. kakao.

 

Ograniczenia dla stołówek

Rozporządzenie zakłada, że jedzenie w szkolnych i przedszkolnych stołówkach będzie spełniać „odpowiednie wymagania dla danej grupy wiekowej, wynikające z aktualnych norm żywienia dla populacji polskiej”.

Posiłki należy przygotowywać ze składników pochodzących ze wszystkich grup produktów spożywczych. Jadłospis powinien obejmować produkty zbożowe lub ziemniaki, warzywa, owoce, mleko oraz produkty mleczne, mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych i inne nasiona oraz tłuszcze. Potrawy mają być przyrządzane z naturalnych składników, bez użycia koncentratów spożywczych, z wyłączeniem koncentratów z naturalnych składników.

Zgodnie z obecnymi wytycznymi od poniedziałku do piątku stołówka może podać nie więcej niż dwie porcje potrawy smażonej. Do smażenia należy używać oleju roślinnego o odpowiedniej zawartości kwasów jedno- i wielonienasyconych. W jadłospisie szkolnym co najmniej raz w tygodniu ma znaleźć się ryba. W rozporządzeniu określono, że oferowane dzieciom produkty nie będą mogły zawierać więcej niż 15 g cukru w 100 g/ml produktu gotowego do spożycia, a w przypadku produktów mlecznych – nie więcej niż 13,5 g cukru w 100 g/ml produktu. Nie będzie w nich też mogło być więcej niż 10 g tłuszczu na 100 g/ml produktu gotowego do spożycia i 0,4 g sodu/1 g soli w 100 g/ml produktu gotowego do spożycia, a w przypadku pieczywa pół cukierniczego i cukierniczego – maksymalnie 0,45 g sodu/1,2 g soli w 100 g/ml produktu gotowego do spożycia.

Przy całodziennym wyżywieniu w każdym posiłku obowiązkowo znajdą się warzywa lub owoce oraz co najmniej jedna porcja produktów zbożowych. Należy też podawać każdego dnia co najmniej dwie porcje mleka lub produktów mlecznych i co najmniej jedną porcję z grupy białkowej – mięsa, jaj, orzechów, nasion roślin strączkowych.

Nowe rozporządzenie dotyczy wszystkich typów szkół (z wyjątkiem szkół dla dorosłych), a także  przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, tak zwanych punktów przedszkolnych i klubów przedszkolaka.

_______________________________________________________________________

Dzieci do szkoły a Ty od września na dietę? Zobacz co to jest dieta pudełkowa?

www.wypoczynekizdrowie.pl | portal działający na CMS Tipnews
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także