Niedziela, 26.05.2019, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Turystom udostępniono poniemieckie bunkry na Mazurach

  • www.wypoczynekizdrowie.pl
Turystom udostępniono poniemieckie bunkry na Mazurach
W nadleśnictwie Spychowo na Mazurach powstał szlak turystyczny prezentujący fortyfikacje z czasów II wojny światowej, które są pozostałością po tzw. Szczycieńskiej Pozycji Leśnej. Poniemieckie bunkry można zwiedzać od początku lipca.

Przygotowana przez leśników trasa ma ułatwić turystom zwiedzanie schronów i innych umocnień dawnej Pozycji Szczycieńskiej, która w pierwszej połowie ub. wieku stanowiła część linii obronnych osłaniających Prusy Wschodnie. Ścieżka edukacyjno-historyczna ma kształt pętli o długości blisko 5 km i przebiega przez lasy w pobliżu wsi Połom, w której zwiedzający mogą zostawić samochody na postoju.

Leśnicy liczą, że poniemieckie bunkry staną się atrakcją dla osób spędzających wakacje w tej części Mazur. Jak powiedział PAP zastępca nadleśniczego ze Spychowa Maciej Ligocki, jeszcze przed oficjalnym otwarciem ścieżki - zaplanowanym na 1 lipca - z nadleśnictwem kontaktowali się pierwsi turyści, którzy pytali o dokładną lokalizację fortyfikacji i mapki ułatwiające zwiedzanie.

"Najlepiej wziąć ze sobą latarkę, która przyda się we wnętrzu schronów. Warto też pamiętać o odpowiednim obuwiu i ubraniu stosownym do leśnych warunków, bo ścieżka jest mocno terenowa, nie prowadzi drogami, tylko lasem" - radził.

Utworzenie tej ścieżki było możliwe dzięki dofinansowaniu uzyskanemu przez lokalną Grupę Odnowy Wsi Spychowo. Uporządkowano wnętrza i otoczenie schronów, wycięto zarośla utrudniające wejście i odtworzono fragmenty dawnych okopów. Wzdłuż trasy ustawiono tablice informacyjne, prezentujące historię tej pozycji obronnej oraz wyposażenie, konstrukcję i przeznaczenie poszczególnych typów fortyfikacji.

Według Ligockiego najciekawsze są wizualizacje, które pokazują przekrój tych schronów z uzbrojeniem i żołnierzami zajmującymi pozycje bojowe. "To pobudza wyobraźnię i pokazuje, jak takie obiekty wyglądały w czasie działań wojennych" - wyjaśnił.

Leśne fortyfikacje w okolicach Spychowa kilka lat temu odnalazł i zinwentaryzował na podstawie archiwalnych map i dokumentów leśnik i miłośnik historii Waldemar Ostrowski. Dzięki temu turystom udostępniono obiekty dobrze zachowane i ciekawe pod względem historycznym, zlokalizowane między Spychowską Strugą a jeziorem Zyzdrój Mały.

_________________________________________________

Czytelnicy portalu Wypoczynek i Zdrowie polecają również:

5 nietypowych noclegów w Polsce

www.wypoczynekizdrowie.pl

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także