Wtorek, 24.11.2020, imieniny: Emmy, Flory, Romana

Sprawdź przed urlopem - najczystsze polskie plaże 2016

  • www.wypoczynekizdrowie.pl
Sprawdź przed urlopem - najczystsze polskie plaże 2016
Błękitna Flaga to międzynarodowe wyróżnienie przyznawane od 20 lat kąpieliskom, które nie tylko są piękne i przyjazne plażowiczom, ale też spełniają szereg ściśle określonych wymogów ekologicznych. Plaża, nad którą łopocze Błękitna Flaga, nie może być zanieczyszczona ściekami w jakiejkolwiek formie, teren kąpieliska musi być zawsze utrzymany w czystości i wyposażony w kosze na śmieci oraz pojemniki do segregacji odpadów, a ponadto na liście obowiązkowego wyposażenia znajdują się toalety (również dla niepełnosprawnych), środki pierwszej pomocy i źródła wody pitnej. Ale to nie wszystko Nagrodzone plaże muszą być strzeżone, nie można tam również wjeżdżać pojazdami ani wprowadzać zwierząt.

Gdy w 2005 r. Błękitna Flaga po raz pierwszy zawisła na polskim Wybrzeżu, nagrodzone kąpieliska można było policzyć na palcach jednej ręki – były to Gdynia, Mrzeżyno, Pobierowo i Sopot. Aktualnie liczba nadbałtyckich plaż spełniających surowe międzynarodowe normy wynosi aż 29 (plus 2 kąpieliska śródlądowe), czyli o 2 więcej niż jeszcze rok temu i o 10 więcej niż w 2012 r. Zdecydowana większość spośród nich znajduje się na Pomorzu Zachodnim, jednak również okolice Trójmiasta mają się czym pochwalić. Szczególnie zaś sam Gdańsk, który nie ma sobie równych na całym polskim Wybrzeżu. Oczywiście są też przegrani. Na przestrzeni ostatnich lat z listy wypadły m.in. Jarosławiec czy Krynica Morska. To jednak nie zmienia faktu, że wypoczynek nad polskim morzem z roku na rok staje się coraz przyjemniejszy, coraz bezpieczniejszy i coraz bardziej przyjazny środowisku. 

Błękitna flaga - zasady przyznawania wyróżnień

O przyznaniu Błękitnej Flagi decyduje specjalne jury z siedzibą w Kopenhadze, w skład którego wchodzą m.in. przedstawiciele Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), programu ochrony środowiska ONZ czy komisji ds. środowiska Parlamentu Europejskiego. Co roku werdykt wydawany jest od nowa – istnieje zatem ryzyko, że w kolejnym sezonie plaża może wypaść z listy. Nie ma też limitu miejsc, które mają szansę na wyróżnienie. Tylko w Grecji liczba nagrodzonych w bieżącym sezonie sięga 430, a w rekordowej Hiszpanii aż 586!

Wypoczynek i Zdrowie przedstawia - oto najczystsze polskie plaże 2016

Lokalizacja: Trójmiasto i Pomorze Gdańskie

Choć niektórym wciąż może się to wydać zaskakujące, absolutnym rekordzistą pod względem liczby plaż nagrodzonych Błękitną Flagą jest (podobnie zresztą jak rok temu)… Gdańsk. Międzynarodowy symbol czystości pojawi się aż na 7 miejskich kąpieliskach: Brzeźno Molo, Jelitkowo, Orle, Stogi, Sobieszewo oraz – to całkowita nowość – Marina Gdańsk. Ponadto w Trójmieście po raz kolejny wyróżniono plażę Śródmieście w Gdyni i sopocką Kolibę na północ od molo. Błękitna Flaga załopocze również trzeci raz z rzędu we Władysławowie, co z pewnością jest nie lada wyróżnieniem dla tego popularnego kurortu.

Lokalizacja: Wybrzeże Środkowe

W pasie wybrzeża od Jastrzębiej Góry po Kołobrzeg błękitnych flag jest zdecydowanie najmniej – co nie znaczy, że nie ma ich wcale. W tym sezonie mamy tu nawet jedną całkowitą nowość w postaci popularnego Mielna, które nigdy dotąd takiego wyróżnienia nie otrzymało. Ponadto najwyższą klasą czystości i bezpieczeństwa po raz kolejny może się pochwalić debiutująca przed rokiem w zestawieniu plaża w Jastrzębiej Górze, niezwykle popularna wschodnia plaża w Ustce oraz plaża przy ul. Nadbrzeżnej w Ustroniu Morskim. Klasę pokazuje również Kołobrzeg – w kurorcie nad Parsętą flagi zawisną na plaży centralnej i zachodniej. Stawkę uzupełnia pobliskie Grzybowo, gdzie Bałtyk jest nie tylko czysty, ale też wyraźnie cieplejszy niż w okolicznych miejscowościach.

Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Okolice Rewala, Niechorza i Pobierowa na Pomorzu Zachodnim nie przypadkiem nazywane bywają „polskim Costa del Sol”. Grupa kilku popularnych nadmorskich miejscowości może się pochwalić wyjątkowo przyjaznymi plażami, które niemal bez wyjątku zaskarbiły sobie przychylność jurorów Błękitnej Flagi. Prestiżowe trofeum zdobyły w tym sezonie – dokładnie tak samo jak rok temu: Mrzeżyno, Pogorzelica, Niechorze, Rewal, Trzęsacz, Pustkowo, Pobierowo, Dziwnówek i Dziwnów.

Lokalizacja: Wyspy Wolin i Uznam

Dwie największe polskie wyspy to wakacyjny pewniak – to właśnie tutaj znajdziemy najbardziej szykowne kurorty (Międzyzdroje witają!), najwyższe klify, najpiękniejsze nadmorskie lasy oraz oczywiście najszersze i najbardziej kuszące plaże. Dość wspomnieć że zachodnia plaża w Świnoujściu już jedenasty raz z rzędu otrzymuje Błękitną Flagę. Ale również dwa pozostałe wyspiarskie kurorty, czyli Międzyzdroje i Międzywodzie, zostały docenione przez jury w Kopenhadze. Jak najbardziej zasłużenie.

 

www.wypoczynekizdrowie.pl
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także