Piątek, 20.09.2019, imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Urodziny Piegusa – wielka tradycja obchodów Dnia Dziecka z harcerzami w Elblągu

  • 25.05.2016, 15:34 (aktualizacja 31.05.2016 20:06)
  • Marta Sambor
Urodziny Piegusa – wielka tradycja obchodów Dnia Dziecka z harcerzami w Elblągu
Tradycji obchodów czerwcowego Święta Dzieci w różnych miastach jest pewnie wiele. Jednak nie każda inicjatywa może się poszczycić tak bogatą historią, jak prawie 40-letni festyn rodzinny w Elblągu popularnie zwany „Piegusem”. Pomysłodawcami i organizatorami imprezy są elbląscy harcerze, którzy we współpracy z instytucjami, władzami samorządowymi i prywatnymi przedsiębiorcami, każdego roku gromadzą w jednym z parków około 20 000 odbiorców – całych rodzin z Elbląga i okolic.

 W tradycji miasta przyjęło się, że w niedzielę najbliższą Dniu Dziecka, w samo południe rusza pochód z Królem Piegusem, który inicjuje 4 godziny wyśmienitej zabawy. Ideą Festynu w Krainie Króla Piegusa jest wspólna zabawa na świeżym powietrzu, podczas której dzieci zdobywają przygotowywaną specjalnie na ten dzień walutę tzw. „piegusy”, biorąc udział w przeróżnych konkurencjach – sportowych, sprawnościowych, logicznych.  Festynowe „piegusy” można następnie wymienić na zabawki w specjalnie zaaranżowanych sklepikach, albo na liczne atrakcje np. zabawę na dmuchanym zamku. Harcerze dbają, aby każde dziecko wyszło z Parku przynajmniej z symboliczną nagrodą za udział w zabawie. 

Śmiało można powiedzieć, że tradycja „Piegusa” tak mocno wrosła w świadomość mieszkańców, że nie wyobrażają sobie Dnia Dziecka bez harcerskiego festynu. Całe rodziny odwiedzają w tym dniu Park każdego roku,  przekazując tradycję swoim pociechom z pokolenia na pokolenie.

Jest to wyjątkowe wydarzenie, które przygotowuje młodzież i dzieci z ZHP dla innychKażdego roku blisko setka wolontariuszy miesiącami pracuje nad organizacją imprezy, aby dać radość dzieciom. Cegiełkę do wspólnego dzieła dokładają też liczne instytucje i władze samorządowe, co dodatkowo wzbogaca inicjatywę w liczne atrakcje. 

Na urodzinach Króla Piegusa nie może zabraknąć okolicznościowego tortu oraz gastronomii. W tym dniu Park Modrzewie dosłownie tętni życiem. Jest głośno, zabawnie i kolorowo.

37 Festyn W Krainie Króla Piegusa już 5 czerwca 2016r. w elbląskim Parku Modrzewie w godzinach 12:00 – 16:00. Tegoroczna edycja poświęcona jest tematyce gier i wszelakiej rywalizacji. Król Piegus z okazji swoich kolejnych urodzin zaprasza dzieci do Krainy Gier! 

Marta Sambor
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także