Poniedziałek, 16.09.2019, imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza

Dzień Dziecka w Polsce i na świecie

  • Andżelika Kolebuk
Dzień Dziecka w Polsce i na świecie
Choć dzisiaj Dzień Dziecka kojarzy się z radosnym świętowaniem, zabawami i wolnym od zajęć szkolnych, to jego geneza jest związana z troską o bezpieczeństwo, a w niektórych krajach – hołdowaniem wielowiekowej tradycji. Mogłoby się też wydawać, że jest to święto – podobnie jak Disneyland – powstałe dzięki kulturze Zachodu. Okazuje się jednak, że już w 1926 r. obchodzili je Chińczycy. Jakie jeszcze ciekawostki skrywa to popularne święto?

W Polsce i w krajach byłego bloku socjalistycznego Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca, ale w wielu miejscach świata święto to związane jest z obchodami uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka i przypada na 20 listopada. Oficjalnie ustanowiono je w 1952 r., a stało się to dzięki organizacji The International Union for Protection of Childhood. Miało być ukoronowaniem starań o zapewnienie dzieciom na całym świecie bezpieczeństwa.

Paragwajski Dzień Dziecka nawiązuje do tych pobudek. Tam święto dzieci obchodzi się 16 sierpnia, czyli w dzień rocznicy bitwy o Acosta Nu, w której życie straciło wiele niewinnych istot (w czasie całej wojny paragwajskiej zginęło kilkadziesiąt tysięcy dzieci).

W Turcji z kolei Dzień Dziecka pokrywa się ze Świętem Niepodległości – rocznicą utworzenia w 1920 r. niezależnej Republiki Tureckiej. Nie jest to zbieżność przypadkowa – chodziło o podkreślenie, że dzieci są przyszłością narodu. W nawiązaniu do tej idei powstała również tradycja, w ramach której pociechy zasiadają tego dnia w Parlamencie.

Bardzo ciekawe jest japońskie święto dziewcząt i chłopców wywodzące się z istniejącego od wieków święta chłopców, które zgodnie z tradycją obchodzone było 5 dnia 5 miesiąca – 5 maja. Rodzice dekorują w tym dniu domu, przygotowując z papieru lub tkaniny latawce w kształcie karpia. Ich liczba jest równa licznie pociech. Karp ma symbolizować siłę i wytrwałość, jest bowiem rybą zdolną do pływania nad pod prąd w rwących strumieni i wodospadów. Japońskie legendy zawierają wierzenia związane z przemianą karpia w smoka – symbol dobroci. W ten sposób rodzice składają swoim dzieciom życzenia: pomyślności, wytrwałości i odwagi w kroczeniu przez życie.

Polski Dzień Dziecka kojarzy się natomiast z błogim czasem, wolnym od szkolnych obowiązków i przepełnionym zabawami oraz otrzymywaniem prezentów. Niezależnie od tego, jaka była motywacja powstania tego święta, najważniejsze, żeby nie zapominać w tym dniu, kogo ono dotyczy.

Andżelika Kolebuk
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także