Środa, 24.04.2024, imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Noc Muzeów 2016 - jedyna taka noc w roku

  • 13.05.2016, 17:49 (aktualizacja 13.05.2016 22:21)
  • Andżelika Kolebuk
Noc Muzeów 2016 - jedyna taka noc w roku
To staroświecka rozrywka, nie ma tam niczego ciekawego – jeśli myślisz w ten sposób o zwiedzaniu muzeów, to masz wyjątkową okazję, żeby przekonać się, że jest zupełnie inaczej. Swoje drzwi otworzy wiele instytucji kulturalnych. Wstęp będzie darmowy, a do tego specjalne linie komunikacji miejskiej, którymi dojedziesz do najważniejszych placówek. Sprawdź, co warto zobaczyć w Twoim mieście. Moda z czasów PRL, słuchanie winyli, czytanie z kości, spotkania poświęcone śląskim upiorom czy wstęp do Kancelarii Premiera RP – to tylko niektóre z bogatej listy atrakcji, jakie muzea przygotowują na nadchodzącą Noc Muzeów.

Europejska Noc Muzeów po raz pierwszy została zorganizowana w Berlinie w 1997 roku. Cztery lata później stała się imprezą ogólnoeuropejską, w której bierze udział aż 120 miast Europy. Zawsze w trzeci weekend maja muzea, galerie i instytucje kultury zapraszają zwiedzających na bezpłatne, nocne zwiedzanie. Wydarzeniu patronuje Europejska Rada Europy.

W nocy z 14/15 maja w także wielu miastach Polski muzea będą celebrowały swoje święto. Noc Muzeów to również okazja do zwiedzenia wielu innych instytucji kulturalnych, a także Sejmu i Kancelarii Premiera RP, a wszystko zupełnie za darmo. Przygotowano na tę okazję specjalne atrakcje, wernisaże, pokazy filmowe czy wystawy eksponatów, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.

W Warszawie do najważniejszych punktów turyści będą mogli dojechać dziewięcioma – specjalnie z tej okazji uruchomionymi – liniami komunikacji, a dla zwiedzających obcojęzycznych przygotowano przewodnik po angielsku. Kraków zachęca „poznawaniem nieznanego” i obiecuje eksponaty, jakich nigdy nie wyciągano z magazynów. Melomanom powinna się spodobać propozycja Muzeum Fonografii – Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa. W osobnej sali można tu przesłuchać ok. 2 tys. płyt winylowych, a dodatkowo – uczestniczyć w koncercie jazzowym i podziwiać występy didżejów.

Fanów mody zapraszamy z kolei do wrocławskiego Muzeum Narodowego, gdzie zorganizowano swoisty pokaz stylizacji rodem z PRL. Nie można też przegapić okazji do zobaczenia rękopisu „Pana Tadeusza” i Konstytucji 3 maja. Turystów wszędzie podrzuci specjalna linia komunikacyjna „M”, która będzie darmowa dla wszystkich posiadających (również darmowy) bilet wstępu do muzeów albo pamiątkową monetę wybijaną z okazji Nocy Muzeów. W Poznaniu święto to odbędzie się 21 maja i będzie obfitowało w mocne wrażenia takie jak czytanie z kości. Ponadto można tu będzie zobaczyć wystawę rowerów z czasów wielkich wojen i interaktywnie zwiedzić Zamek Cesarki.

Atrakcji podobnych powyższym w całej Polsce przygotowano całe mnóstwo. Warto zajrzeć na strony internetowe poszczególnych miast, żeby sprawdzić dokładny program. Noc Muzeów to bowiem okazja, której przegapić nie można.

NOC MUZEÓW W WARSZAWIE

NOC MUZEÓW WE WROCŁAWIU

NOC MUZEÓW W KRAKOWIE

NOC MUZEÓW W POZNANIU

NOC MUZEÓW W ŁODZI

NOC MUZEÓW W LUBLINIE

NOC MUZEÓW W RZESZOWIE

NOC MUZEÓW W TRÓJMIEŚCIE

NOC MUZEÓW NA ŚLĄSKU
 

Andżelika Kolebuk
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także