Poniedziałek, 06.07.2020, imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

I Komunia Święta: przeżycie religijne czy kolejna data konsumpcyjna?

  • 09.05.2016, 08:57 (aktualizacja 09.05.2016 10:31)
  • Marta Sambor
 I Komunia Święta: przeżycie religijne czy kolejna data konsumpcyjna?
Nadszedł maj, czas grillowania powszechnego i .. I Komunii Świętych. Weekendowy obrazek polskich miast i wsi prezentuje się następująco: chodnikami spacerują uśmiechnięte dzieciaki całe w bieli, opcjonalnie w mini garniturach i pastelowych kreacjach, a najpopularniejsze lokale w okolicy są zarezerwowane ze względu na komunijne przyjęcia. Wszyscy w koło wydają się przejęci: bo albo w rodzinie sami organizujemy przyjęcie, albo jesteśmy chrzestnymi lub gośćmi. Trwa prezentowy i modowy szał. Czy w całym tym zamieszaniu nadal możemy mówić o przeżyciach religijnych? Czy może jednak dzień przyjęcia pierwszej Komunii Świętej jest już tylko kolejną datą konsumpcyjną?

I Komunia Święta to wydarzenie, które polskie rodziny stresuje już kilka tygodni, a nawet miesięcy wcześniej. Coraz częściej dylematy nie mają wcale podłoża religijnego i nie mają nic wspólnego z kilkunastoma wcześniejszymi spotkaniami w parafii. Dziś z majową uroczystością kojarzy nam się nie tylko ceremonia w kościele, ale również konieczność odświętnego wystrojenia całej rodziny, zarezerwowania lokalu na przyjęcie, albo odświeżenie naszego mieszkania na przyjęcie gości u siebie. Warto wymienić też obowiązkowe w wielu domach  prezenty.

W rankingach prezentów przoduje elektronika: komputery, tablety, aparaty fotograficzne i smartfony. Zachowawczo wymienia się niegdyś obowiązkowy – złoty lub srebrny medalik. Tym razem jednak jako prezent dodatkowy, symboliczny. Na przodzie rankingu znajdziemy również dwu i czterokołowce: hulajnogi, rowery, quady i dziecięce motocykle. Prezenty nietanie, ale z pewnością wspierające ruch na świeżym powietrzu.  W zestawieniach wymieniane są też ponadczasowe zegarki, które dużo łatwiej mieszczą się w budżecie przeciętnego gościa zaproszonego na przyjęcie, choć również w tym temacie można cenowo poszaleć.  

Jak nie dać się zwariować i nie pozwolić prezentom przesłonić istoty tego wydarzenia? W kwestii upominków dla swoich pociech nadal dużo do powiedzenia mają rodzice. Często ich poczucie rozsądku powstrzyma chrzestnego od sprezentowania dziecku np. operacji plastycznej uszu...

Choć to, co dla jednego może być kontrowersyjne, dla innego będzie najbardziej trafionym prezentem. Wszystko zależy od rodzinnych tradycji, zasobności portfela i zasad panujących w danym domu.

Warto poświęcić czas na rozmowę z dziećmi o tym co ich czeka w tym ważnym dniu. W końcu I Komunia Święta nie zdarzy się już nigdy więcej. 

Marta Sambor
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także