Piątek, 20.09.2019, imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Świebodzin – nie tylko pomnik

  • 26.04.2016, 15:44 (aktualizacja 26.04.2016 17:43)
  • Marta Sambor/Wypoczynek i zdrowie
Świebodzin – nie tylko pomnik fot. Andrzej, www.flickr.com
Powiatowe miasto w województwie lubuskim na Pojezierzu Łagowskim, historycznie należące do Dolnego Śląska. Jego nazwa wywodzi się od słów „swoboda, bogactwo”. Oprócz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, zabytków architektonicznych i słynnego Pomnika Chrystusa, w mieście znajduje się też np. ławeczka Czesława Niemena, który był bardzo związany z tą okolicą. Jest to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby wspólnie z muzycznym mistrzem kontemplować okoliczne widoki.

Świebodzin to urokliwe miasteczko na Pojezierzu Łagowskim, które zasłynęło z budowy 36-metrowego Pomnika Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – najwyższej figury Chrystusa na świecie! Sama statua, bez postumentu o 3 metry przewyższa słynną figurę Chrystusa Odkupiciela w Rio De Janeiro i najwyższy pomnik Jezusa w Peru. Jedynie licząc łącznie z podstawą w 2011 r. na prowadzenie wysunął się pomnik z Peru.  W Świebodzinie ciekawy jest jednak nie tylko pomnik. Tuż obok niego znajduje się okazałe Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, które warto odwiedzić będąc w okolicy.

Zdecydowanie najwięcej atrakcji miasto dostarcza miłośnikom ciekawej architektury. Warto odwiedzić zespół architektoniczny przy Parku Chopina, w skład którego wchodzi m.in. rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski z przełomu XIX i XX w. Perełkami architektury bogatymi w detale są też XVIII wieczne kamienice drewniane, okazałe wille na przedmieściach i XVI-wieczny Zamek Joannitów.  W mieście zachowały się też fragmenty obronnych murów miejskich z okresu od XIV do XVI w.  

Jeśli interesujecie się historią regionu, koniecznie odwiedźcie Świebodzińskie Muzeum Regionalne w Ratuszu, a w nim 2 wystały stałe – przyrodniczą i drugą, ukazującą dzieje regionu począwszy od Średniowiecza do czasów odbudowy miasta po II wojnie światowej.  Dodatkową atrakcją jest punkt widokowy w wieży Ratusza, z którego można podziwiać panoramę całej okolicy. Doskonałe miejsce na kilka romantycznych chwil we dwoje.


Jeśli jednak szukacie przyjaznego miejsca, aby w spokoju przysiąść na ławce na pięknym ryneczku (np. tuż obok Czesława Niemena)  – Świebodzin jest również dla Was. Zabytkowe uliczki wprost zachęcają do romantycznych spacerów pośród kwiatów. 

 

Marta Sambor/Wypoczynek i zdrowie
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także