Poniedziałek, 06.07.2020, imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Pierwsza taka nagroda dla polskiego muzeum!

  • Katarzyna Kuźma/Wypoczynek i zdrowie
Pierwsza taka nagroda dla polskiego muzeum!
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie zostało wybrane Europejskim Muzeum Roku. Dotychczas żadne polskie muzeum nie zostało nagrodzone.

Muzeum Historii Żydów Polskich  znajduje się w Śródmieściu Warszawy, na Muranowie. Powstało w 2005 r. jako pierwsza w Polsce publiczno-prywatna instytucja tworzona wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Dokumentuje wielowiekową historię Żydów w Polsce.

Muzeum POLIN  zostało wyróżnione nagrodą European Museum of the Year Award 2016 (Europejskie Muzeum Roku 2016). W minioną sobotę, 9 kwietnia, w hiszpańskim miasteczku San Sebastian, podczas uroczystej gali,  została wręczona nagroda EMYA. Przyznawana jest od prawie 40 przez Europejskie Forum Muzealne, organizację działającą pod auspicjami Rady Europy.

Statuetka The Egg (jajo), autorstwa angielskiego rzeźbiarza Henry’ego Moore’a trafiła do Muzeum Historii Żydów Polskich. Warszawskie muzeum przez rok będzie mogło eksponować rzeźbę w swojej siedzibie! Muzeum zdeklasowało aż 49 kandydatów z 24 krajów. Za najbardziej oryginalne uznano zaś amsterdamskie Muzeum Micropia, które eksponuje zarazki i bakterie, a Muzeum Miejskie w Vukovarze w Chorwacji za najbardziej zaangażowane w działalność lokalnej ludności.

Konkurs o miano Europejskiego Muzeum Roku został zainicjowany w 1977 roku, by promować najlepsze pośród europejskich muzeów i zachęcać je do rozwoju i wprowadzania  innowacji.

Muzeum Historii Żydów Polskich  otrzymało nagrodę w uznaniu starań, by zapewnić zwiedzającym unikatową atmosferę, pełną wyobraźni interpretację i prezentację tysiącletniej, wspólnej historii Żydów i Polaków, a także za kreatywne podejście do edukacji i odpowiedzialność społeczną.
 

KLIKNIJ I ZOBACZ STRONĘ INTERNETOWĄ MUZEUM

Katarzyna Kuźma/Wypoczynek i zdrowie
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także