Poniedziałek, 06.07.2020, imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Nauka i podróżowanie w jednym – wycieczki tematyczne

Nauka i podróżowanie w jednym – wycieczki tematyczne
Geografii, historii czy literatury polskiej nie trzeba się uczyć w szkole, siedząc w ławce albo czytając podręczniki. Warto zaproponować podopiecznym przyswajanie wiedzy aktywnie na przykład podczas zwiedzania. W końcu nic tak nie oddziałuje na wyobraźnię, jak widok miejsc, w których odbywały się bitwy, odwiedzanie mieszkań znanych pisarzy albo zamków, w których urzędowali królowie.

Wycieczki tematyczne to zwiedzanie połączone z edukacją. Przewodnicy takich wycieczek przygotowują kolejne ich etapy tak, żeby dotyczyły jakiegoś zagadnienia. Na przykład podążały śladami znanych osób, bohaterów historycznych albo literackich, pozwalały odkryć tajniki kulinariów regionalnych lub zasmakować różnego rodzaju piw. W ten sposób zwiedzający nie tylko napawają się pięknymi widokami, ale także poszerzają wiedzę, doznając przy okazji różnego rodzaju wrażeń – choćby smakowych.

Uprawianie turystyki według takiego schematu staje się coraz popularniejsze. Wiele biur podróży oferuje wycieczki tematyczne zaplanowane tak, żeby były atrakcyjne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci czy młodzieży. Ciekawym pomysłem jest bowiem organizowanie szkolnych wypraw pozwalających uczniom zgłębić specyfikę miast czy regionów. I tak na przykład można przemierzać Warszawę śladami powstania, królów polskich czy reliktów PRL-u, a podobne atrakcje czekają w wielu innych miastach. Szczególnie warte uwagi są również wielodniowe wycieczki choćby śladami romanizmu i gotyku czy Karola Wojtyły.

Z pewnością taka forma przyswajana wiedzy będzie dla uczniów atrakcyjniejsza niż czytanie rozdziału w podręczniku albo analiza mapy. Najważniejsze jednak, że o wiele więcej zostanie im dzięki temu w pamięci.

Andżelika Kolebuk
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także