Piątek, 20.09.2019, imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Co kryje najpilniej strzeżony budynek w Warszawie

  • Andżelika Kolebuk/Wypoczynek i zdrowie
Co kryje najpilniej strzeżony budynek w Warszawie
Jest tak wielki, że nietrudno się w nim zgubić. Podobno rodziny prezydenckie wykorzystują zaledwie 10% mieszczących się tu pokoi. Liczba dzieł sztuki, jakie zostały tu zgromadzone starczyłaby na wyposażenie niejednej sali muzealnej, a ogród pałacowy rozciąga się na powierzchni ponad 8 tys. m. kw. Pałac prezydencki jest największym tego typu budynkiem w Warszawie i jednocześnie jednym z najpilniej strzeżonych obiektów. Zobacz, co w sobie kryje.

Największe pomieszczenie w pałacu to Sala Kolumnowa. Tutaj odbywają się ważne wydarzenia, takie jak: powoływanie członków Rady Ministrów, wręczanie nominacji profesorskich i sędziowskich oraz promocji generalskich. Tutaj też podpisywano porozumienia o utworzeniu Księstwa Warszawskiego, a wiele lat później toczyły się tu obrady Okrągłego Stołu. Znamy Salę Kolumnową ze zdjęć i relacji w telewizji. Szczególną uwagę zwraca imponujących rozmiarów żyrandol: złożony z 5 obręczy i 3600 kryształów.

Najwyższą kondygnację budynku zajmują prywatne apartamenty głowy państwa. Prezydent ma tutaj salon, w którym wypoczywa, bibliotekę i salę telewizyjną oraz oddzielną kuchnię. W skrzydłach pałacu mieszczą się natomiast biura Kancelarii Prezydenta, pomieszczenia gospodarcze oraz te, wykorzystywane przez BOR.

Słoneczne dni prezydent może spędzać w przyległym do pałacu ogrodzie, złożonym z pięciu tarasów. Głowa państwa może zbierać myśli w pełnym zieleni, szumu fontann i rabat z kwiatami parku zajmującym 8,5 tys. m. kw. Na każde skinienie zwierzchnika polskich władz państwowych jest również cały sztab ochrony, pałacowi kucharze, kierowcy prezydenckich limuzyn i wszelkie zbytki.

Andżelika Kolebuk/Wypoczynek i zdrowie
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także