Poniedziałek, 06.07.2020, imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Legenda Białej Damy

Legenda Białej Damy
Zjawę w białych szatach widać na niektórych fotografiach Zamku Książąt Pomorskich. Podobno przy pełni księżyca przechadza się po zamkowym dziedzińcu. Ludzie mówią, że co roku w miejsce jej egzekucji przylatuje kruk, który wyjątkowo głośno kracze. Miała być księżną na zamku, a została w nim skazana za bycie czarownicą.

Wydawałoby się, że to historia, jakich krąży po świecie wiele. Urodziwa szlachcianka zachwyciła Ernesta Ludwika – syna księcia Filipa. Młodzieniec przysiągł jej dozgonną miłość i obiecał małżeństwo. W znamienitym rodzie nie mogło jej dojść do takiego mezaliansu, więc dziedzic ożenił się z Zofią Jadwigą – córką księcia brunszwickiego. Załamana Sydonia wstąpiła do klasztoru.

Dalsze jej losy to historia ciągłych procesów o sprawy majątkowe, rodzinne i sąsiedzkie zatargi. Miała wielu wrogów, którzy podejrzewali ją o kontakty z siłami nadprzyrodzonymi, a że dziewczyna byłą zielarką – mieli ku temu powody. I wtedy rodzinę księcia Ernesta dosięgnęła seria nagłych zgonów. Członkowie rodu Gryfitów umierali w niejasnych i niespodziewanych okolicznościach. Wytłumaczenie szybko się jednak znalazło – klątwa. W momencie rozstania Sydonia miała grozić kochankowi, że nie minie 50 lat i jego ród wymrze. Postawili zarzut rzucenia klątwy, przywieźli na zamek, przesłuchiwali i torturowali, gdy szlachcianka nie przyznawała się do winy. Zamknięta w lochu musiała 8 lat czekać, żeby znów zobaczyć światło dzienne. Wtedy zapadł wyrok o egzekucji. Sydonia zarzekała się święcie, że nie nic wspólnego z czarami, ale mimo błagań o litość 19 sierpnia 1620 r. została ścięta w okolicach dawnej Bramy Młyńskiej (dzisiaj tereny nieopodal Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej). Następnie jej ciało spalono na stosie.

Co by o tej historii nie mówić, faktem pozostaje, że członkowie rodu książęcego wkrótce po tych wydarzeniach zaczęli umierać, wszyscy. Tak zrodziła się legenda kobiety, która zniszczyła ród książąt pomorskich.

Andżelika Kolebuk
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także