Piątek, 20.09.2019, imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku niedługo w Krakowie

  • 19.03.2016, 12:32 (aktualizacja 19.03.2016 20:03)
  • Andżelika Kolebuk/Wypoczynek i zdrowie
Jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku niedługo w Krakowie
Z czym Wielkanoc kojarzy się mieszkańcom Krakowa? Ze święconką, palmami, nadejściem wiosny, rodzinnym ucztowaniem przy stole i… festiwalem Misteria Paschalia – największym świętem muzyki dawnej w Europie Wschodniej. Na kolejne edycje do stolicy Małopolski ściągają światowe ikony muzyki klasycznej i melomani. Nie inaczej będzie w tym roku: festiwal odbędzie się już po raz 13., a trwał będzie od 21 do 27 marca.

Formuła festiwalu została stworzona tak, by renesansowe i barokowe kompozycje muzyczne odpowiadały nastrojowi Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Prezentowane są dzieła szczególne, pieczołowicie wybrane i zestawione tak, by współgrały ze sobą i nastrojem Świąt Wielkiej Nocy. Utwory wykonują uznani mistrzowie i interpretatorzy muzyki dawnej, co sprawia, że krakowskie sale koncertowe, sakralne wnętrza i Kaplica św. Kingi wypełniają się dźwiękiem najpiękniejszych arcydzieł okresu renesansu i baroku.

Muzyka towarzyszy Krakowianom i przyjezdnym gościom przed Wielkanocą i w czasie jej trwania, sprawiając, że święta te są naprawdę wyjątkowe. Poza misternie przygotowanym repertuarem i mistrzowskim jego wykonaniem, możemy bowiem oczekiwać, że wykonywana przez artystów muzyka będzie odpowiadała nastrojom towarzyszącym kolejnym dniom Wielkiego Tygodnia. W Wielkim Tygodniu – muzyka poważna, melancholijna, oddająca ból straty i tragizm wydarzeń Wielkiego Piątku, a w wielkanocną niedzielę mury zatrzęsą się od radosnego „Alleluja!”. W ciągu tych kilkunastu edycji festiwal stał się rozpoznawalną marką, która przyciąga melomanów z całego kraju promuje Kraków jako miasto z wydarzeniami kulturalnymi na najwyższym poziomie.

więcej na>> www.misteriapaschalia.com

Andżelika Kolebuk/Wypoczynek i zdrowie
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także