Czwartek, 28.03.2024, imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

W Krainie Wielkich Jezior

  • 09.12.2015, 09:33 (aktualizacja 21.12.2015 10:31)
W Krainie Wielkich Jezior
Trzy największe punkty na mapie polskich jezior to Śniardwy, Mamry i Łebsko. Świetne miejsca do żeglowania, obcowania z naturą, a nawet odkrywania pogańskich kultów. Trzeba jednak uważać, gdyż kamieniste dna i niespokojne wody mogą być zdradliwe. Zobacz, co trzeba wiedzieć, wybierając się do Krainy Wielkich Jezior.

Jednym z najczęstszych kierunków podróży wakacyjnych w Polsce są Mazury. Lubimy wypoczynek na brzegu jeziora i żeglowanie. Szczególnie często odwiedzamy te największe: Śniardwy, Mamry i Łebsko. O świcie, kiedy nad taflą unosi się mgła, a słońce pierwszymi promieniami zwiastuje nadejście dnia – wydaje się, że woda sięga po horyzont, a jezioro jest bezkresne. Dla takich widoków warto tam wracać po wielekroć.

Śniardwy

Akwen o powierzchni ok. 113–114 km2 i ok. 23 m głębokości. Śniardwy należą do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to bardzo atrakcyjne miejsce dla żeglarzy. Częste wiatry wiejące na ogromnej przestrzeni tworzą fale, które sprzyjają żegludze. Nawet doświadczeni sternicy powinny jednak mieć się na baczności. Wiatry bywają bowiem zdradliwe i niebezpieczne, a płytkie kamieniste dno może stanowić trudności nawigacyjne. Niełatwo też skryć się na brzegu, w większości jest on porośnięty gęstym sitowiem. Uroku jezioru dodaje jednak krystalicznie niemal czysta woda i wyspy, których na Śniardwach znajdziemy aż 8. Najsłynniejsze to Czarci Ostrów i oddzielona od niej wąskim przesmykiem Pajęcza Wyspa. To miejsca tajemnicze, niegdyś odprawiano tam bowiem pogańskie kulty. Pierwsze z nich wznosi się 12 m nad wodą jeziora i ma kilka dogodnych wejść. Czarci Ostrów porastają lasy mieszane, wśród których podziwiać możemy również głazy granitowe.

Mamry

Drugie pod względem wielkości jest jezioro Mamry. Należy ono również do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. To zbiornik polodowcowy o powierzchni 104 km2, głęboki na ok. 43 m. Tworzy je sześć połączonych ze sobą mniejszych akwenów, a jego cechą charakterystyczną są świetne warunki do nurkowania. Nieregularne dno pełne zakamarków i duża głębokość wabią nad Mamry wielu turystów. Warto jednak podkreślić, że jezioro stale się powiększa, a kształt dna – pożądany przez nurków – jest utrudnieniem dla miłośników żeglugi.

Łebsko

Ostatnie z wielkiej trójki jezior jest Łebsko – jezioro przybrzeżne, położone na terenie Słowińskiego Parku Krajobrazowego w województwie pomorskim. Rozpościera się na ok. 71 km2 i sięga 6 m w głąb. Odwrotnie do jeziora Mamry powierzchnia tego jeziora stale się zmniejsza w wyniku ruchomych wydm znajdujących się na północnym brzegu. Piaszczysta mierzeja jest jednak atrakcyjna dla lubiących leżakowanie na plaży.

Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także