Piątek, 20.09.2019, imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Cyrk - rozrywka nie do końca legalna

  • 28.02.2016, 11:07 (aktualizacja 28.02.2016 14:18)
  • Andżelika Kolebuk/Wypoczynek i zdrowie
Cyrk - rozrywka nie do końca legalna
W Słupsku, Bielsku-Białej, Legnicy, Kołobrzegu czy Wrocławiu - władze miasta nie zgodziły się na udostępnienie gruntów przyjezdnym trupom cyrkowym. Powód? Czyżby niesamowite akrobacje i zwierzęta o niemal ludzkich zdolnościach nikomu już nie dostarczały rozrywki? A może nie jest to do końca legalna rozrywka? Otóż, dzięki działaniom aktywistów, coraz częściej dowiadujemy się, że jest to przede wszystkim rozrywka nieetyczna .

Zakaz prezentowania widowisk cyrkowych z udziałem zwierząt obowiązuje już w 15 krajach świata - w Polsce walka o jego wprowadzenie trwa od lat. Samorządy mimo braku odpowiedniej ustawy - same starają się temu przeciwdziałać.

Bicie, rażenie prądem, trzymanie w ciasnych klatkach i fałszowane badania weterynaryjne – wieści o takim traktowaniu zwierząt cyrkowych coraz częściej trafiają do mediów. Protestują mieszkańcy miast i działacze stowarzyszeń dążących do zakazania procederu wykorzystywania dzikich zwierząt podczas występów cyrkowych. Sami również możemy wziąć udział w tej akcji, na przykład zgłaszając do kuratorium oświaty wyraz sprzeciwu wobec reklamowania cyrków w szkołach i przedszkolach. Ważne jest, żebyśmy również dzieci – wyjątkowo przecież podatne na działania marketingowe – uświadamiali o tym, jakie są naturalne zachowania zwierząt obserwowanych przez widzów na arenie; że tygrysy nie skaczą przez obręcze, a słonie nie tańczą z podniesioną w górze łapą, gdy przebywają w swoim rodzimym środowisku.

Przeciwdziałanie znęcaniu się nad zwierzętami cyrkowymi staje się popularne w wielu krajach na świecie: Finlandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Holandii, Kostaryce, a nawet Boliwii, Chinach czy Brazylii. Zakazem coraz częściej obejmuje się wykorzystywanie wszystkich zwierząt, nie tylko dzikich.

Sztuka cyrkowa jest piękna w wykonaniu akrobatów - nie zwierząt.

_______________________________________________________________________________________________________________

A Ty - co o tym myślisz? Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami!

Andżelika Kolebuk/Wypoczynek i zdrowie
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także