Czwartek, 26.11.2020, imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy

Morze Martwe, cud natury

  • 20.02.2016, 11:10 (aktualizacja 20.02.2016 11:16)
  • Aleksandra Biszczad
Morze Martwe, cud natury
Położone pomiędzy Palestyną, Izraelem a Jordanią Morze martwe owiane jest aurą tajemniczości, którą podsycają liczne legendy. Jedna z nich mówi, że na jego dnie spoczywają ruiny zniszczonych miast grzechu Sodomy i Gomory. Morze Martwe, to imponujące pod wieloma względami jezioro i jednocześnie największe naturalnego pochodzenia SPA na świecie.

Liczba rekordów

Naukowcy o tym Morzu Martwym mówią wymieniając rekordowe cyfry. Jam Hamelach po hebrajsku Morze Soli, oznacza w tym wypadku mieszczenie się w ścisłej czołówce najbardziej zasolonych akwenów wodnych na świecie (średnie zasolenie wynosi 28%, a na głębokości 50 m już 36%). Zasolenie negatywnie wpływa na rozwój życia w jeziorze, częściej za to można spotkać gigantyczne słupy soli. Jezioro znajduje się w najniższym punkcie kuli ziemskiej - na wysokości 418 metrów poniżej poziomu morza, Ma około 65 km długości i do 18 km szerokości, a jego woda zawiera 20 razy więcej bromu, 15 razy więcej magnezu i 10 razy więcej jodu niż woda morska.

Naturalne SPA

Powietrze nad Morzem martwym zawiera o 10 procent więcej tlenu, a brak miast i przemysłu decyduje o jego czystości, tak niskie położenie wpływa również na ciśnienie, które jest znacznie wyższe i korzystniejsze, a występujące w nim bromki działają uspokajająco. Wysokie zasolenie i gęstość wody powodują dużą wyporność, dlatego też Morze słynie z tego, że unosi pływającego na powierzchni niczym korek. Turyści leżacy na tafli wody, z książką w ręku są tu stałym widokiem. Prawie tak jak ci wysmarowani błotem, które słynie ze swoich właściwości, zawiera aż 26 minerałów. Wiedziała o nich już Kleopatra.

Morze Martwe jest atrakcyjne dla turystów o każdej porze roku, gdyż temperatury nie spadają tu poniżej 19 st. Nie bez powodu uchodzi za nieformalny cud świata i niekwestionowaną dumę Izraela.

Aleksandra Biszczad
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także